Domov pro seniory Jesenec - Volnočasové aktivity v roce 2019
Svátek má: Sbírej toner

TOPlist

Volnočasové aktivity v roce 2019

Ochutnávka volnočasových aktivit:

LEDEN

A je to tady! Nový rok 2019 a jeho první měsíc jsme začali pěkně dynamicky.

Venkovní krajinu zasypal sníh, mráz maloval své obrazy na okna a tak jsme se věnovali svým aktivitám pěkně v teple Domova. A že jsme si je užili! Po pauze v měsíci prosinci jsme opět začali cvičit naší oblíbenou jógu. A po vánočním mlsání cukroví nám opravdu přijde vhod. Všichni, kteří v roce 2018 poctivě cvičili a lekce jógy pravidelně navštěvovali, dostali od „pana jogína“ krásné srdíčkové poděkování a drobnou pozornost a samozřejmě motivaci pro cvičení v tomto roce.

Další sportovní aktivitou byl uspořádaný turnaj v minigolfu v kategorii „muži“. A že se pánové opravdu snažili! Obrovské sportovní nasazení, rivalita i spousta legrace. Vítěz předvedl skvělý výkon! Akce se těšila velkému zájmu a tak se můžeme na další turnaj těšit i v následujícím měsíci.

A protože je třeba procvičovat také naši paměť, postřeh, orientaci a motoriku, hráli jsme také různé společenské hry. Např. piškvorky, luštili křížovky, skládali puzzle a procvičovali jemnou i hrubou motoriku na různých stavebnicích, skládačkách, ale také v rámci prací v naší výtvarné dílně. Tématem byla tvorba panenky symbolizující jednotlivé roční období. Jako základ lahvinka od vína (prázdná), látky, stužky, mašle, krajky, vlny, pastelky, fixy a hlavně bohatá fantazie! A výsledek byl úžasný. Panenky JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA se nám opravdu povedly. Ani nejde vybrat, která je nejlepší. Prostě všechny jsou úžasné!

Při pravidelné dopolední aktivitě – souboru dopoledních činností se pak seznámíme s aktualitami z denního tisku, zajímavostmi z internetu, zazpíváme si, poznáváme nové předměty a tipujeme jejich účel a použití, v paměťových cvičeních rýmujeme, procvičujeme naše všeobecné znalosti ze všech možných oblastí života, pleteme si jazyk při „jazykolamech“, luštíme hádanky, žertovné říkanky, vzpomínáme na dílčí životní události a hlavně si hezky popovídáme.

Pak tu máme také individuální terapie – smyslovou, vzpomínkovou, čtení na přání, zkrátka zábava a péče o klienty, kteří se již nemohou zúčastňovat společných aktivit. Ani tady není nouze o zábavu. Při takovém čtení od Betty McDonaldové „Vejce a já“, či „Osudy dobrého vojáka Švejka….“ skvělého Jaroslava Haška se od srdce zasmějeme.

Pravidelně nás navštěvují naši psí kamarádi, kteří se učí stále novým kouskům, pobaví a samozřejmě se také s námi pomazlí. Ve zvířecí říši máme v domově ještě další kamarády, morčata Wiky a Panky, o které se zodpovědně staráme.

V klubu oslavenců jsme popřáli našim klientům narozeným v měsíci lednu, tedy zrozencům ve znamení Kozoroha a Vodnáře a příjemně si popovídali u dobré kávy a slaných i sladkých dobrot.

Definitivní konec vánočního času se nesl v duchu odstrojování vánočních stromečků, úklidu vánočních dekorací a ozdob v celém domově. Venku za okny je „jako v pohádce“, okolí domova je přikryté bílou peřinou, zima se nevzdává. A tak se těšíme na další aktivity v našem domově.


ÚNOR

Sotva dozněla atmosféra uplynulých Vánoc a v domově jsme se rozloučili i s vánoční výzdobou, už je tu čas příprav na nové aktivity a zážitky. A tomu jsme přizpůsobili i zaměření naší výtvarné dílny. O co tedy šlo? No přeci a naši oblíbenou „Ostatkovou veselici“, která se konala 27.2.2019. Letošní téma přípravy masek se neslo v duchu pohádkových postav Ondřeje Sekory a to „Ferda a jeho přátelé“. Připravili jsme si krásné masky a bohatou dekorační výzdobu. A „Ostatková veselice“ se nám opravdu povedla. Zábava, hudba, tanec a dobré pohoštění. A Ferda s Beruškou a ostatními mravenečky nás zvesela bavili.

Samozřejmě jsme také sportovali. Počasí ještě nepřeje venkovním aktivitám, a tak jsme se pustili do sportovního zápolení v Holandském biliardu a turnaji v minigolfu…. pěkně v teploučku našeho domova. Sportovní nadšení bylo veliké. Vítězové si odnesli medaile a pěkné ceny.

Nezanedbávali jsme ani pravidelné aktivity, rozmanité soubory dopoledních činností, pravidelné vaření kávy na přání či v klubu kafíčkářů, čtení na pokračování, filmový klub a mnoho dalších.

Rádi si zahrajeme také různé společenské hry, např.: šachy, piškvorky, „Člověče, nezlob se!“, když je nám smutno, napíšeme dopis našim blízkým nebo si prostě jen hezky povídáme, vzpomínáme a zasmějeme se.

Ani tento měsíc nechyběli naší psí kamarádi a při jejich návštěvě v domově, v rámci canisterapie, se s nimi můžeme pomazlit, pohrát si a také nám pravidelně předvádí, co nového se naučili.

Sami se v domově staráme o morčátka a rybičky, krmíme je, a protože už jsou morčátka na nás zvyklá, můžeme je pohladit a pomazlit.


BŘEZEN

Měsíc březen jsme zahájili výzdobou Domova prvními posly jara a to „kočičkami“. Oslavili jsme MDŽ společným posezením u kávy a slavnostním předáním kytičky narcisky našim ženám.

Každou středu byla zařazena výtvarná dílna, kdy jsme s uživateli například rozfoukávaly barevné kaňky, připravovali se na velikonoční výzdobu vystřihováním velikonočních dekorací v podobě zajíčků s mrkvičkou, osazovali jsme květináče před Domovem maceškami a seli do skleníku semena afrikánů.

Během tohoto měsíce probíhaly na druhé budově aktivity, jako je florbal, bingo, uživatelé se účastnili cvičení jógy, cvičení na židlích v rámci dopolední aktivity, odpoledne jsme se věnovali imobilním uživatelům s individuálním programem (procvičování jemné motoriky, cvičení paměti při skládání rozstříhaných obrázků a pojmenovávání předmětů).

Tento měsíc byly našim uživatelům starostou obce předány dárkové balíčky a oslavou narozenin jsme pokračovali s uživateli v Klubu oslavenců.

Filmový klub byl v tomto měsíci laděn do stylu sledování a poslechu dechovky, a to: Evy a Vaška, Babouků, Lácaranky a Májovanky.


DUBEN

Měsíc duben se prolínal přípravami na velikonoce. Ve Vv dílnách jsme s uživateli zdobili velikonoční vajíčka, vyráběli jsme velikonoční dekorace, které jsme rozmístili do prostor našeho Domova. S našimi uživateli jsme podnikli malý výlet do Dzbele na Velikonoční výstavu, ze kterého byli naši uživatelé nadšeni. V rámci smyslové terapie jsme ochutnávali velikonoční beránky, jindy zase ovoce. Uživatelé využívali aktivit jako je cvičení jogy, canisterapie, terapii s morčátky, hry piškvorky a šachy, cvičení paměti a představivosti při skládání rozstříhaných obrázků, skládání puzzle a jiné hry na procvičování jemné motoriky. V rámci pracovní terapie jsme společně vyčistili akvárium na hlavní budově. Do kulturních aktivit bylo zařazeno vystoupení s písničkami Svěráka a Uhlíře agentury KATO, které se velice líbilo. Sluníčko a pěkné počasí v tomto měsíci nás vytáhlo ven na vycházku a posezení na terasách.


KVĚTEN

Měsíc březen. Měsíc květen naplnil svou pranostiku – „Studený máj v stodole ráj“ a tomu jsme se museli přizpůsobit i s našimi aktivitami. Zasadili jsme begonie a vyseli afrikány, ale ještě jsme jim museli dopřát zázemí v teploučku našeho zahradního skleníku. Krásně nám rozkvetly kosatce a okolí domova zdobí také nádherné macešky.

A i většina aktivit se, prozatím, odehrávala uvnitř domova.

Pravidelné aktivity, jako např.:

  • soubor dopoledních činností s pravidelnými informacemi z tisku, spoustou zajímavostí, PC prezentacemi, muzikoterapií a procvičováním paměti,
  • canisterapie a ukázky dovedností našich psích kamarádů,
  • oslava narozenin v klubu oslavenců,
  • pravidelné vaření kávy a čaje na přání, ale i v klubu kafíčkářů,
  • filmový klub se svou zajímavou nabídkou, která se tento měsíc zaměřila na příběhy lásky člověka a zvířete.


Pravidelně se v měsíci květnu koná „Májková olympiáda“ a stejně tomu bylo i v letošním roce. 21. 5. 2019 jsme se zúčastnili tohoto sportovního klání v CSSP Prostějov a vybojovali krásné 3. místo. Disciplíny jako zapínání knoflíků, věšení prádla na šňůru, skládání ponožek či hod vařečky do hrnce vyzkoušely naši obratnost, rychlost a motoriku, zato rozházená báseň či poznávání předmětů zapojili paměť, fantazii a hbitý úsudek.

Samozřejmě jsme nezapomněli oslavit „Svátek matek“ a to krásným vystoupením dětí zMŠ v Konici, které pod skvělým vedením svých učitelek předvedly úžasné taneční a pohádkové vystoupení.

V závěru měsíce se už na nás začalo usmívat sluníčko a tak si pomalu začínáme užívat síly jeho paprsků a dodávání energie.


ČERVEN

Rok s rokem se sešel a opět jsme měli možnost si zasoutěžit - 5. 6. 2019 při, tentokrát už XIV. Sportovních hrách, u nás doma v Domově pro seniory Jesenec, které se konaly pod záštitou starosty obce Jesenec Mgr. Dominika Bečváře (pozvánka). Veřejnou finanční podporou přispělo rovněž STATUTÁRNÍ MĚSTO PROSTĚJOV.

Tentokrát nám přálo i počasí, a tak jsme pro sportování využili venkovní prostory a zahrady našeho domova. Ve sportovních kláních soutěžilo 7 družstev: Domov pro seniory Červenka – oddělení Litovel, Dům seniorů František Náměšť na Hané, Domov seniorů Prostějov - Nerudova ul., Dům pokojného stáří Bohuslavice, Centrum sociálních služeb Prostějov, Domov pro seniory Tovačov a samozřejmě nechyběl ani domácí tým Domova pro seniory Jesenec.
Nálada byla vskutku soutěživá, družstva absolvovala sportovní disciplíny: minigolf, pozemní šipky, holandský biliard a zapojila svoji paměť a postřeh v disciplínách: piškvorky, poznávání předmětů a skládání obrázků.
Sportovní nasazení členů družstev bylo ohromující, touha si nejen zasoutěžit, ale dobře se pobavit a umístit na medailových pozicích byla ohromná. A že se dařilo!
Týmy, které se umístily na 4. – 7. místě si odvezly dárkové předměty a družstva, která se umístnila na medailových pozicích, pak hodnotné ceny, vítězné poháry a medaile, na které přispělo veřejnou finanční podporou STATUTÁRNÍ MĚSTO PROSTĚJOV.
Radost z umístění na medailových pozicích slavila tato družstva:
Zlatou medaili, pohár a krásný dárkový balíček tentokrát získalo domácí družstvo Domova pro seniory Jesenec. Nejlepším hráčem byl rovněž vyhodnocen uživatel našeho Domova. Stříbrnou medaili a hodnotné ceny si odvezl tým Domova pro seniory Červenka – oddělení Litovel. Třetí, bronzovou pozici, obsadil tým soutěžících z Domova pro seniory Prostějov.Další pravidelnou akcí, konanou v měsíci červnu bylo „Gulášení“ dne 19. 6. 2019, v DS Nerudova ul., Prostějov. Našemu týmu se opravdu dařilo a za svůj kulinářský výtvor – výborný gulášek, získal umístění na krásném 3. místě a finanční odměnu pro soutěžící. Gratulujeme!

Do třetice proběhlo sportovní klání v DS Pohoda Chválkovice – Olomouc a to ve hře Pétaque.

V našem domově jsme si pak zahráli, jen tak pro radost a drobnou odměnu, hru našeho dětství „čára“. Zavzpomínali jsme si a užili spoustu legrace.

A protože, nejen sportováním, živ je člověk, bavili jsme se i ostatními aktivitami.

Mezi ty pravidelné patří soubor dopoledních činností, kde jsme kromě pravidelných informací z tisku a různých zajímavostí, hudebních a filmových ukázek, poznávání předmětů, paměťových cvičení, zpěvu a cvičení, také ochutnávali letní dobroty, jako např. čerstvý jahodový koktejl či jahodovou marmeládu z letošní úrody.

Dne 13. 6. 2019 jsme v klubu oslavenců pogratulovali červnovým oslavencům a také, za účasti zástupce obce Jesenec, popřáli jedné uživatelce k významnému životnímu jubileu.

Pravidelná návštěva psích kamarádů, Canisterapie, se konala 21. 6. 2019 a byla poslední návštěvou před letními prázdninami.

Filmový klub už jsme ladili do prázdninové atmosféry a bavili se při odpočinkových českých komediích – např. „Brácha za všechny peníze“, „Prázdniny pro psa“ atd.

Pravidelně také vaříme kávu a čaj na přání na pokojích, či v klubu kafíčkářů.

Krásné letní počasí nám umožňuje procházky v blízkém okolí domova, či posezení venku na terase doplněné třeba hrou na harmoniku a zpěvem.

Pracujeme také na zahrádce, osadili jsme afrikány okrasné květináče v okolí domova a nově jsme, na základě přispění veřejné finanční podpory STATUTÁRNÍHO MĚSTA PROSTĚJOV, nakoupili a osadili „mobilní zahrádky“. Použili jsme, jak krásné letní květiny pro ozdobu, tak i bylinky a převislé jahodníky k užitku nás všech.
ČERVENEC

Léto je v plném proudu. Sluneční paprsky nás stále častěji lákají k posezení na terase, u jezírka i ke krátkým procházkám.

Počasí zkrátka přeje různorodým aktivitám – práce na zahrádce či zábavná sportovní klání jako např.: minigolf, florbal či košíková při kterých si zasoutěžíme a zároveň užijeme i spoustu legrace. Nebo se sejdeme při posezení s harmonikou a společně si zazpíváme. V případě nepříznivém počasí si v zázemní domova zahrajeme společenské hry, procvičíme paměť a motoriku při dalších společenských aktivitách (puzzle, stavebnice, ruční práce). V měsíci červenci jsme se, v rámci aktivit ve výtvarné dílně, zaměřili na výrobu předmětů na prodejní výstavu v Jesenci. Vyrobili jsme krásné vějíře, vymodelovali a namalovali magnetky ve znamení zvěrokruhu i kolekci letního ovoce. Prodejní výstava se konala u příležitosti Jesenecké pouti na Svatého Libora, kde jsme prezentovali ještě další naší práci – nádherné obrázky, háčkované kabelky, prostírání a ručně vyráběné sedací podložky. A samozřejmě jsme se na pouť také zašli podívat a užít si atmosféru veselí a pohody.

Pravidelná dopolední aktivita, soubor dopoledních činností, zahrnuje nejen aktuální informace o dění ze všech oblastí života, ale i zajímavé videoprezentace, hudební kvízy, muzikoterapii se zpěvem a hrou na kytaru, tříbení mysli a procvičování paměti ve slovních cvičeních, jazykolamech, rčeních a jejich významech. Při cvičení na židlích, s uzly nebo balonky, si protáhneme svaly a procvičíme motoriku. A také si hodně povídáme a vzpomínáme. V rámci smyslové terapie jsme ochutnali vyzrálý, šťavnatý, vychlazený meloun a potěšili tak naše chuťové buňky.

Pravidlem nadále zůstává každodenní vaření kávy a čaje dle přání na pokojích či v klubu kafíčkářů.

A nesmíme zapomenout ani na další pravidelnou aktivitu – filmový klub, který nás v tomto měsíci pobavil komediálním žánrem domácí i zahraniční produkce a nechybělo ani pořádné napětí a dobrodružství.

Velkému zájmu se těšila prodejní výstava belgické čokolády spojená s ochutnávkou výrobků, která proběhla v našem domově 4.7.2019. A už teď se těšíme na další.


SRPEN

Tento měsíc započal koncertem konaným v kulturní místnosti s názvem - Pocta pánům Karlům v podání Kristiána Alexandra Šebka a zazněly písně jako je Lady Karneval, Stokrát chválím čas a další melodie skladatele Karla Svobody z repertoáru zpěváka Karla Gotta.

Nebyli jsme pozadu ani ve sportovních aktivitách, kdy se ve dvoře konaly činnosti jako jsou: pozemní šipky, navlékání korálků na čas, chytání rybiček, hod do koše basketbalovým míčem, házení vajíček do proutěného koše atd. Za pěkného počasí jsme poseděli s uživateli ve dvoře, u jezírka a na terasách, což nám skýtalo dostatek času k rozhovorům s uživateli.

Do dopoledních aktivit jsme zařadily paměťová cvičení, jazyková cvičení, doplňování rčení, matematické hádanky a cvičení na židlích a zpěv oblíbených písní. Na základě zájmu uživatelů jsme obnovili opět cvičení jógy pod vedením aktivizačních pracovnic na budově III.

V tomto měsíci také proběhl Kub oslavenců, na který jsme v rámci výtvarné dílny vyráběli korunky, dále magnetky a svícny z modelovací hmoty, kdy se uživatelé zapojili i do vymalovávání barvami.

Tento měsíc se uživatelé mohli těšit na opékání kabanosu, které se konalo v Kolibě.

Svoje síly a vědomosti jsme poměřili na sportovních hrách v DS Prostějov a Olympiádě v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích. Družstvu našich uživatelů se podařilo umístit na krásném 3. místě a kromě medailového ocenění si z těchto sportovních klání uživatelé přivezli také drobné sladkosti a dort, který ochutnali uživatelé v rámci smyslové terapie při dopoledních činnostech.

V našem domově proběhl také úspěšný turnaj v kuželkách, odpolední posezení s harmonikou a ještě další kulturní vystoupení umělecké agentury Kato s poslechem písní let šedesátých.

Během celého měsíce se naši uživatelé starali a zalévali bylinky a květiny v mobilních truhlících, ale i kolem domova.