Domov pro seniory Jesenec - Volnočasové aktivity v roce 2019
Svátek má: Sbírej toner

TOPlist

Volnočasové aktivity v roce 2019

Ochutnávka volnočasových aktivit:

LEDEN

A je to tady! Nový rok 2019 a jeho první měsíc jsme začali pěkně dynamicky.

Venkovní krajinu zasypal sníh, mráz maloval své obrazy na okna a tak jsme se věnovali svým aktivitám pěkně v teple Domova. A že jsme si je užili! Po pauze v měsíci prosinci jsme opět začali cvičit naší oblíbenou jógu. A po vánočním mlsání cukroví nám opravdu přijde vhod. Všichni, kteří v roce 2018 poctivě cvičili a lekce jógy pravidelně navštěvovali, dostali od „pana jogína“ krásné srdíčkové poděkování a drobnou pozornost a samozřejmě motivaci pro cvičení v tomto roce.

Další sportovní aktivitou byl uspořádaný turnaj v minigolfu v kategorii „muži“. A že se pánové opravdu snažili! Obrovské sportovní nasazení, rivalita i spousta legrace. Vítěz předvedl skvělý výkon! Akce se těšila velkému zájmu a tak se můžeme na další turnaj těšit i v následujícím měsíci.

A protože je třeba procvičovat také naši paměť, postřeh, orientaci a motoriku, hráli jsme také různé společenské hry. Např. piškvorky, luštili křížovky, skládali puzzle a procvičovali jemnou i hrubou motoriku na různých stavebnicích, skládačkách, ale také v rámci prací v naší výtvarné dílně. Tématem byla tvorba panenky symbolizující jednotlivé roční období. Jako základ lahvinka od vína (prázdná), látky, stužky, mašle, krajky, vlny, pastelky, fixy a hlavně bohatá fantazie! A výsledek byl úžasný. Panenky JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA se nám opravdu povedly. Ani nejde vybrat, která je nejlepší. Prostě všechny jsou úžasné!

Při pravidelné dopolední aktivitě – souboru dopoledních činností se pak seznámíme s aktualitami z denního tisku, zajímavostmi z internetu, zazpíváme si, poznáváme nové předměty a tipujeme jejich účel a použití, v paměťových cvičeních rýmujeme, procvičujeme naše všeobecné znalosti ze všech možných oblastí života, pleteme si jazyk při „jazykolamech“, luštíme hádanky, žertovné říkanky, vzpomínáme na dílčí životní události a hlavně si hezky popovídáme.

Pak tu máme také individuální terapie – smyslovou, vzpomínkovou, čtení na přání, zkrátka zábava a péče o klienty, kteří se již nemohou zúčastňovat společných aktivit. Ani tady není nouze o zábavu. Při takovém čtení od Betty McDonaldové „Vejce a já“, či „Osudy dobrého vojáka Švejka….“ skvělého Jaroslava Haška se od srdce zasmějeme.

Pravidelně nás navštěvují naši psí kamarádi, kteří se učí stále novým kouskům, pobaví a samozřejmě se také s námi pomazlí. Ve zvířecí říši máme v domově ještě další kamarády, morčata Wiky a Panky, o které se zodpovědně staráme.

V klubu oslavenců jsme popřáli našim klientům narozeným v měsíci lednu, tedy zrozencům ve znamení Kozoroha a Vodnáře a příjemně si popovídali u dobré kávy a slaných i sladkých dobrot.

Definitivní konec vánočního času se nesl v duchu odstrojování vánočních stromečků, úklidu vánočních dekorací a ozdob v celém domově. Venku za okny je „jako v pohádce“, okolí domova je přikryté bílou peřinou, zima se nevzdává. A tak se těšíme na další aktivity v našem domově.


ÚNOR

Sotva dozněla atmosféra uplynulých Vánoc a v domově jsme se rozloučili i s vánoční výzdobou, už je tu čas příprav na nové aktivity a zážitky. A tomu jsme přizpůsobili i zaměření naší výtvarné dílny. O co tedy šlo? No přeci a naši oblíbenou „Ostatkovou veselici“, která se konala 27.2.2019. Letošní téma přípravy masek se neslo v duchu pohádkových postav Ondřeje Sekory a to „Ferda a jeho přátelé“. Připravili jsme si krásné masky a bohatou dekorační výzdobu. A „Ostatková veselice“ se nám opravdu povedla. Zábava, hudba, tanec a dobré pohoštění. A Ferda s Beruškou a ostatními mravenečky nás zvesela bavili.

Samozřejmě jsme také sportovali. Počasí ještě nepřeje venkovním aktivitám, a tak jsme se pustili do sportovního zápolení v Holandském biliardu a turnaji v minigolfu…. pěkně v teploučku našeho domova. Sportovní nadšení bylo veliké. Vítězové si odnesli medaile a pěkné ceny.

Nezanedbávali jsme ani pravidelné aktivity, rozmanité soubory dopoledních činností, pravidelné vaření kávy na přání či v klubu kafíčkářů, čtení na pokračování, filmový klub a mnoho dalších.

Rádi si zahrajeme také různé společenské hry, např.: šachy, piškvorky, „Člověče, nezlob se!“, když je nám smutno, napíšeme dopis našim blízkým nebo si prostě jen hezky povídáme, vzpomínáme a zasmějeme se.

Ani tento měsíc nechyběli naší psí kamarádi a při jejich návštěvě v domově, v rámci canisterapie, se s nimi můžeme pomazlit, pohrát si a také nám pravidelně předvádí, co nového se naučili.

Sami se v domově staráme o morčátka a rybičky, krmíme je, a protože už jsou morčátka na nás zvyklá, můžeme je pohladit a pomazlit.


BŘEZEN

Měsíc březen jsme zahájili výzdobou Domova prvními posly jara a to „kočičkami“. Oslavili jsme MDŽ společným posezením u kávy a slavnostním předáním kytičky narcisky našim ženám.

Každou středu byla zařazena výtvarná dílna, kdy jsme s uživateli například rozfoukávaly barevné kaňky, připravovali se na velikonoční výzdobu vystřihováním velikonočních dekorací v podobě zajíčků s mrkvičkou, osazovali jsme květináče před Domovem maceškami a seli do skleníku semena afrikánů.

Během tohoto měsíce probíhaly na druhé budově aktivity, jako je florbal, bingo, uživatelé se účastnili cvičení jógy, cvičení na židlích v rámci dopolední aktivity, odpoledne jsme se věnovali imobilním uživatelům s individuálním programem (procvičování jemné motoriky, cvičení paměti při skládání rozstříhaných obrázků a pojmenovávání předmětů).

Tento měsíc byly našim uživatelům starostou obce předány dárkové balíčky a oslavou narozenin jsme pokračovali s uživateli v Klubu oslavenců.

Filmový klub byl v tomto měsíci laděn do stylu sledování a poslechu dechovky, a to: Evy a Vaška, Babouků, Lácaranky a Májovanky.


DUBEN
KVĚTEN

Měsíc březen. Měsíc květen naplnil svou pranostiku – „Studený máj v stodole ráj“ a tomu jsme se museli přizpůsobit i s našimi aktivitami. Zasadili jsme begonie a vyseli afrikány, ale ještě jsme jim museli dopřát zázemí v teploučku našeho zahradního skleníku. Krásně nám rozkvetly kosatce a okolí domova zdobí také nádherné macešky.

A i většina aktivit se, prozatím, odehrávala uvnitř domova.

Pravidelné aktivity, jako např.:

  • soubor dopoledních činností s pravidelnými informacemi z tisku, spoustou zajímavostí, PC prezentacemi, muzikoterapií a procvičováním paměti,
  • canisterapie a ukázky dovedností našich psích kamarádů,
  • oslava narozenin v klubu oslavenců,
  • pravidelné vaření kávy a čaje na přání, ale i v klubu kafíčkářů,
  • filmový klub se svou zajímavou nabídkou, která se tento měsíc zaměřila na příběhy lásky člověka a zvířete.


Pravidelně se v měsíci květnu koná „Májková olympiáda“ a stejně tomu bylo i v letošním roce. 21. 5. 2019 jsme se zúčastnili tohoto sportovního klání v CSSP Prostějov a vybojovali krásné 3. místo. Disciplíny jako zapínání knoflíků, věšení prádla na šňůru, skládání ponožek či hod vařečky do hrnce vyzkoušely naši obratnost, rychlost a motoriku, zato rozházená báseň či poznávání předmětů zapojili paměť, fantazii a hbitý úsudek.

Samozřejmě jsme nezapomněli oslavit „Svátek matek“ a to krásným vystoupením dětí z MŠ v Konici, které pod skvělým vedením svých učitelek předvedly úžasné taneční a pohádkové vystoupení.

V závěru měsíce se už na nás začalo usmívat sluníčko a tak si pomalu začínáme užívat síly jeho paprsků a dodávání energie.