Domov pro seniory Jesenec - Volnočasové aktivity v roce 2019
Svátek má: Sbírej toner

TOPlist

Volnočasové aktivity v roce 2019

Ochutnávka volnočasových aktivit:

LEDEN

A je to tady! Nový rok 2019 a jeho první měsíc jsme začali pěkně dynamicky.

Venkovní krajinu zasypal sníh, mráz maloval své obrazy na okna a tak jsme se věnovali svým aktivitám pěkně v teple Domova. A že jsme si je užili! Po pauze v měsíci prosinci jsme opět začali cvičit naší oblíbenou jógu. A po vánočním mlsání cukroví nám opravdu přijde vhod. Všichni, kteří v roce 2018 poctivě cvičili a lekce jógy pravidelně navštěvovali, dostali od „pana jogína“ krásné srdíčkové poděkování a drobnou pozornost a samozřejmě motivaci pro cvičení v tomto roce.

Další sportovní aktivitou byl uspořádaný turnaj v minigolfu v kategorii „muži“. A že se pánové opravdu snažili! Obrovské sportovní nasazení, rivalita i spousta legrace. Vítěz předvedl skvělý výkon! Akce se těšila velkému zájmu a tak se můžeme na další turnaj těšit i v následujícím měsíci.

A protože je třeba procvičovat také naši paměť, postřeh, orientaci a motoriku, hráli jsme také různé společenské hry. Např. piškvorky, luštili křížovky, skládali puzzle a procvičovali jemnou i hrubou motoriku na různých stavebnicích, skládačkách, ale také v rámci prací v naší výtvarné dílně. Tématem byla tvorba panenky symbolizující jednotlivé roční období. Jako základ lahvinka od vína (prázdná), látky, stužky, mašle, krajky, vlny, pastelky, fixy a hlavně bohatá fantazie! A výsledek byl úžasný. Panenky JARO, LÉTO, PODZIM, ZIMA se nám opravdu povedly. Ani nejde vybrat, která je nejlepší. Prostě všechny jsou úžasné!

Při pravidelné dopolední aktivitě – souboru dopoledních činností se pak seznámíme s aktualitami z denního tisku, zajímavostmi z internetu, zazpíváme si, poznáváme nové předměty a tipujeme jejich účel a použití, v paměťových cvičeních rýmujeme, procvičujeme naše všeobecné znalosti ze všech možných oblastí života, pleteme si jazyk při „jazykolamech“, luštíme hádanky, žertovné říkanky, vzpomínáme na dílčí životní události a hlavně si hezky popovídáme.

Pak tu máme také individuální terapie – smyslovou, vzpomínkovou, čtení na přání, zkrátka zábava a péče o klienty, kteří se již nemohou zúčastňovat společných aktivit. Ani tady není nouze o zábavu. Při takovém čtení od Betty McDonaldové „Vejce a já“, či „Osudy dobrého vojáka Švejka….“ skvělého Jaroslava Haška se od srdce zasmějeme.

Pravidelně nás navštěvují naši psí kamarádi, kteří se učí stále novým kouskům, pobaví a samozřejmě se také s námi pomazlí. Ve zvířecí říši máme v domově ještě další kamarády, morčata Wiky a Panky, o které se zodpovědně staráme.

V klubu oslavenců jsme popřáli našim klientům narozeným v měsíci lednu, tedy zrozencům ve znamení Kozoroha a Vodnáře a příjemně si popovídali u dobré kávy a slaných i sladkých dobrot.

Definitivní konec vánočního času se nesl v duchu odstrojování vánočních stromečků, úklidu vánočních dekorací a ozdob v celém domově. Venku za okny je „jako v pohádce“, okolí domova je přikryté bílou peřinou, zima se nevzdává. A tak se těšíme na další aktivity v našem domově.


ÚNOR

Sotva dozněla atmosféra uplynulých Vánoc a v domově jsme se rozloučili i s vánoční výzdobou, už je tu čas příprav na nové aktivity a zážitky. A tomu jsme přizpůsobili i zaměření naší výtvarné dílny. O co tedy šlo? No přeci a naši oblíbenou „Ostatkovou veselici“, která se konala 27.2.2019. Letošní téma přípravy masek se neslo v duchu pohádkových postav Ondřeje Sekory a to „Ferda a jeho přátelé“. Připravili jsme si krásné masky a bohatou dekorační výzdobu. A „Ostatková veselice“ se nám opravdu povedla. Zábava, hudba, tanec a dobré pohoštění. A Ferda s Beruškou a ostatními mravenečky nás zvesela bavili.

Samozřejmě jsme také sportovali. Počasí ještě nepřeje venkovním aktivitám, a tak jsme se pustili do sportovního zápolení v Holandském biliardu a turnaji v minigolfu…. pěkně v teploučku našeho domova. Sportovní nadšení bylo veliké. Vítězové si odnesli medaile a pěkné ceny.

Nezanedbávali jsme ani pravidelné aktivity, rozmanité soubory dopoledních činností, pravidelné vaření kávy na přání či v klubu kafíčkářů, čtení na pokračování, filmový klub a mnoho dalších.

Rádi si zahrajeme také různé společenské hry, např.: šachy, piškvorky, „Člověče, nezlob se!“, když je nám smutno, napíšeme dopis našim blízkým nebo si prostě jen hezky povídáme, vzpomínáme a zasmějeme se.

Ani tento měsíc nechyběli naší psí kamarádi a při jejich návštěvě v domově, v rámci canisterapie, se s nimi můžeme pomazlit, pohrát si a také nám pravidelně předvádí, co nového se naučili.

Sami se v domově staráme o morčátka a rybičky, krmíme je, a protože už jsou morčátka na nás zvyklá, můžeme je pohladit a pomazlit.


BŘEZEN

Měsíc březen jsme zahájili výzdobou Domova prvními posly jara a to „kočičkami“. Oslavili jsme MDŽ společným posezením u kávy a slavnostním předáním kytičky narcisky našim ženám.

Každou středu byla zařazena výtvarná dílna, kdy jsme s uživateli například rozfoukávaly barevné kaňky, připravovali se na velikonoční výzdobu vystřihováním velikonočních dekorací v podobě zajíčků s mrkvičkou, osazovali jsme květináče před Domovem maceškami a seli do skleníku semena afrikánů.

Během tohoto měsíce probíhaly na druhé budově aktivity, jako je florbal, bingo, uživatelé se účastnili cvičení jógy, cvičení na židlích v rámci dopolední aktivity, odpoledne jsme se věnovali imobilním uživatelům s individuálním programem (procvičování jemné motoriky, cvičení paměti při skládání rozstříhaných obrázků a pojmenovávání předmětů).

Tento měsíc byly našim uživatelům starostou obce předány dárkové balíčky a oslavou narozenin jsme pokračovali s uživateli v Klubu oslavenců.

Filmový klub byl v tomto měsíci laděn do stylu sledování a poslechu dechovky, a to: Evy a Vaška, Babouků, Lácaranky a Májovanky.


DUBEN

Měsíc duben se prolínal přípravami na velikonoce. Ve Vv dílnách jsme s uživateli zdobili velikonoční vajíčka, vyráběli jsme velikonoční dekorace, které jsme rozmístili do prostor našeho Domova. S našimi uživateli jsme podnikli malý výlet do Dzbele na Velikonoční výstavu, ze kterého byli naši uživatelé nadšeni. V rámci smyslové terapie jsme ochutnávali velikonoční beránky, jindy zase ovoce. Uživatelé využívali aktivit jako je cvičení jogy, canisterapie, terapii s morčátky, hry piškvorky a šachy, cvičení paměti a představivosti při skládání rozstříhaných obrázků, skládání puzzle a jiné hry na procvičování jemné motoriky. V rámci pracovní terapie jsme společně vyčistili akvárium na hlavní budově. Do kulturních aktivit bylo zařazeno vystoupení s písničkami Svěráka a Uhlíře agentury KATO, které se velice líbilo. Sluníčko a pěkné počasí v tomto měsíci nás vytáhlo ven na vycházku a posezení na terasách.


KVĚTEN

Měsíc březen. Měsíc květen naplnil svou pranostiku – „Studený máj v stodole ráj“ a tomu jsme se museli přizpůsobit i s našimi aktivitami. Zasadili jsme begonie a vyseli afrikány, ale ještě jsme jim museli dopřát zázemí v teploučku našeho zahradního skleníku. Krásně nám rozkvetly kosatce a okolí domova zdobí také nádherné macešky.

A i většina aktivit se, prozatím, odehrávala uvnitř domova.

Pravidelné aktivity, jako např.:

  • soubor dopoledních činností s pravidelnými informacemi z tisku, spoustou zajímavostí, PC prezentacemi, muzikoterapií a procvičováním paměti,
  • canisterapie a ukázky dovedností našich psích kamarádů,
  • oslava narozenin v klubu oslavenců,
  • pravidelné vaření kávy a čaje na přání, ale i v klubu kafíčkářů,
  • filmový klub se svou zajímavou nabídkou, která se tento měsíc zaměřila na příběhy lásky člověka a zvířete.


Pravidelně se v měsíci květnu koná „Májková olympiáda“ a stejně tomu bylo i v letošním roce. 21. 5. 2019 jsme se zúčastnili tohoto sportovního klání v CSSP Prostějov a vybojovali krásné 3. místo. Disciplíny jako zapínání knoflíků, věšení prádla na šňůru, skládání ponožek či hod vařečky do hrnce vyzkoušely naši obratnost, rychlost a motoriku, zato rozházená báseň či poznávání předmětů zapojili paměť, fantazii a hbitý úsudek.

Samozřejmě jsme nezapomněli oslavit „Svátek matek“ a to krásným vystoupením dětí zMŠ v Konici, které pod skvělým vedením svých učitelek předvedly úžasné taneční a pohádkové vystoupení.

V závěru měsíce se už na nás začalo usmívat sluníčko a tak si pomalu začínáme užívat síly jeho paprsků a dodávání energie.


ČERVEN

Rok s rokem se sešel a opět jsme měli možnost si zasoutěžit - 5. 6. 2019 při, tentokrát už XIV. Sportovních hrách, u nás doma v Domově pro seniory Jesenec, které se konaly pod záštitou starosty obce Jesenec Mgr. Dominika Bečváře (pozvánka). Veřejnou finanční podporou přispělo rovněž STATUTÁRNÍ MĚSTO PROSTĚJOV.

Tentokrát nám přálo i počasí, a tak jsme pro sportování využili venkovní prostory a zahrady našeho domova. Ve sportovních kláních soutěžilo 7 družstev: Domov pro seniory Červenka – oddělení Litovel, Dům seniorů František Náměšť na Hané, Domov seniorů Prostějov - Nerudova ul., Dům pokojného stáří Bohuslavice, Centrum sociálních služeb Prostějov, Domov pro seniory Tovačov a samozřejmě nechyběl ani domácí tým Domova pro seniory Jesenec.
Nálada byla vskutku soutěživá, družstva absolvovala sportovní disciplíny: minigolf, pozemní šipky, holandský biliard a zapojila svoji paměť a postřeh v disciplínách: piškvorky, poznávání předmětů a skládání obrázků.
Sportovní nasazení členů družstev bylo ohromující, touha si nejen zasoutěžit, ale dobře se pobavit a umístit na medailových pozicích byla ohromná. A že se dařilo!
Týmy, které se umístily na 4. – 7. místě si odvezly dárkové předměty a družstva, která se umístnila na medailových pozicích, pak hodnotné ceny, vítězné poháry a medaile, na které přispělo veřejnou finanční podporou STATUTÁRNÍ MĚSTO PROSTĚJOV.
Radost z umístění na medailových pozicích slavila tato družstva:
Zlatou medaili, pohár a krásný dárkový balíček tentokrát získalo domácí družstvo Domova pro seniory Jesenec. Nejlepším hráčem byl rovněž vyhodnocen uživatel našeho Domova. Stříbrnou medaili a hodnotné ceny si odvezl tým Domova pro seniory Červenka – oddělení Litovel. Třetí, bronzovou pozici, obsadil tým soutěžících z Domova pro seniory Prostějov.Další pravidelnou akcí, konanou v měsíci červnu bylo „Gulášení“ dne 19. 6. 2019, v DS Nerudova ul., Prostějov. Našemu týmu se opravdu dařilo a za svůj kulinářský výtvor – výborný gulášek, získal umístění na krásném 3. místě a finanční odměnu pro soutěžící. Gratulujeme!

Do třetice proběhlo sportovní klání v DS Pohoda Chválkovice – Olomouc a to ve hře Pétaque.

V našem domově jsme si pak zahráli, jen tak pro radost a drobnou odměnu, hru našeho dětství „čára“. Zavzpomínali jsme si a užili spoustu legrace.

A protože, nejen sportováním, živ je člověk, bavili jsme se i ostatními aktivitami.

Mezi ty pravidelné patří soubor dopoledních činností, kde jsme kromě pravidelných informací z tisku a různých zajímavostí, hudebních a filmových ukázek, poznávání předmětů, paměťových cvičení, zpěvu a cvičení, také ochutnávali letní dobroty, jako např. čerstvý jahodový koktejl či jahodovou marmeládu z letošní úrody.

Dne 13. 6. 2019 jsme v klubu oslavenců pogratulovali červnovým oslavencům a také, za účasti zástupce obce Jesenec, popřáli jedné uživatelce k významnému životnímu jubileu.

Pravidelná návštěva psích kamarádů, Canisterapie, se konala 21. 6. 2019 a byla poslední návštěvou před letními prázdninami.

Filmový klub už jsme ladili do prázdninové atmosféry a bavili se při odpočinkových českých komediích – např. „Brácha za všechny peníze“, „Prázdniny pro psa“ atd.

Pravidelně také vaříme kávu a čaj na přání na pokojích, či v klubu kafíčkářů.

Krásné letní počasí nám umožňuje procházky v blízkém okolí domova, či posezení venku na terase doplněné třeba hrou na harmoniku a zpěvem.

Pracujeme také na zahrádce, osadili jsme afrikány okrasné květináče v okolí domova a nově jsme, na základě přispění veřejné finanční podpory STATUTÁRNÍHO MĚSTA PROSTĚJOV, nakoupili a osadili „mobilní zahrádky“. Použili jsme, jak krásné letní květiny pro ozdobu, tak i bylinky a převislé jahodníky k užitku nás všech.
ČERVENEC

Léto je v plném proudu. Sluneční paprsky nás stále častěji lákají k posezení na terase, u jezírka i ke krátkým procházkám.

Počasí zkrátka přeje různorodým aktivitám – práce na zahrádce či zábavná sportovní klání jako např.: minigolf, florbal či košíková při kterých si zasoutěžíme a zároveň užijeme i spoustu legrace. Nebo se sejdeme při posezení s harmonikou a společně si zazpíváme. V případě nepříznivém počasí si v zázemní domova zahrajeme společenské hry, procvičíme paměť a motoriku při dalších společenských aktivitách (puzzle, stavebnice, ruční práce). V měsíci červenci jsme se, v rámci aktivit ve výtvarné dílně, zaměřili na výrobu předmětů na prodejní výstavu v Jesenci. Vyrobili jsme krásné vějíře, vymodelovali a namalovali magnetky ve znamení zvěrokruhu i kolekci letního ovoce. Prodejní výstava se konala u příležitosti Jesenecké pouti na Svatého Libora, kde jsme prezentovali ještě další naší práci – nádherné obrázky, háčkované kabelky, prostírání a ručně vyráběné sedací podložky. A samozřejmě jsme se na pouť také zašli podívat a užít si atmosféru veselí a pohody.

Pravidelná dopolední aktivita, soubor dopoledních činností, zahrnuje nejen aktuální informace o dění ze všech oblastí života, ale i zajímavé videoprezentace, hudební kvízy, muzikoterapii se zpěvem a hrou na kytaru, tříbení mysli a procvičování paměti ve slovních cvičeních, jazykolamech, rčeních a jejich významech. Při cvičení na židlích, s uzly nebo balonky, si protáhneme svaly a procvičíme motoriku. A také si hodně povídáme a vzpomínáme. V rámci smyslové terapie jsme ochutnali vyzrálý, šťavnatý, vychlazený meloun a potěšili tak naše chuťové buňky.

Pravidlem nadále zůstává každodenní vaření kávy a čaje dle přání na pokojích či v klubu kafíčkářů.

A nesmíme zapomenout ani na další pravidelnou aktivitu – filmový klub, který nás v tomto měsíci pobavil komediálním žánrem domácí i zahraniční produkce a nechybělo ani pořádné napětí a dobrodružství.

Velkému zájmu se těšila prodejní výstava belgické čokolády spojená s ochutnávkou výrobků, která proběhla v našem domově 4.7.2019. A už teď se těšíme na další.


SRPEN

Tento měsíc započal koncertem konaným v kulturní místnosti s názvem - Pocta pánům Karlům v podání Kristiána Alexandra Šebka a zazněly písně jako je Lady Karneval, Stokrát chválím čas a další melodie skladatele Karla Svobody z repertoáru zpěváka Karla Gotta.

Nebyli jsme pozadu ani ve sportovních aktivitách, kdy se ve dvoře konaly činnosti jako jsou: pozemní šipky, navlékání korálků na čas, chytání rybiček, hod do koše basketbalovým míčem, házení vajíček do proutěného koše atd. Za pěkného počasí jsme poseděli s uživateli ve dvoře, u jezírka a na terasách, což nám skýtalo dostatek času k rozhovorům s uživateli.

Do dopoledních aktivit jsme zařadily paměťová cvičení, jazyková cvičení, doplňování rčení, matematické hádanky a cvičení na židlích a zpěv oblíbených písní. Na základě zájmu uživatelů jsme obnovili opět cvičení jógy pod vedením aktivizačních pracovnic na budově III.

V tomto měsíci také proběhl Kub oslavenců, na který jsme v rámci výtvarné dílny vyráběli korunky, dále magnetky a svícny z modelovací hmoty, kdy se uživatelé zapojili i do vymalovávání barvami.

Tento měsíc se uživatelé mohli těšit na opékání kabanosu, které se konalo v Kolibě.

Svoje síly a vědomosti jsme poměřili na sportovních hrách v DS Prostějov a Olympiádě v Domě pokojného stáří v Bohuslavicích. Družstvu našich uživatelů se podařilo umístit na krásném 3. místě a kromě medailového ocenění si z těchto sportovních klání uživatelé přivezli také drobné sladkosti a dort, který ochutnali uživatelé v rámci smyslové terapie při dopoledních činnostech.

V našem domově proběhl také úspěšný turnaj v kuželkách, odpolední posezení s harmonikou a ještě další kulturní vystoupení umělecké agentury Kato s poslechem písní let šedesátých.

Během celého měsíce se naši uživatelé starali a zalévali bylinky a květiny v mobilních truhlících, ale i kolem domova.


ZÁŘÍ

Září - poslední měsíc teplých slunečních paprsků. Počasí přálo venkovním aktivitám - procházkám v okolí domova, posezením venku u rybníčku, či na terase, pracím na zahrádce a zazimování našich kytiček a bylinkových zahrádek, které jsme spojili se smyslovou bylinkovou terapií a zajímavým povídáním o bylinkách.

Krásnou akcí byl celodenní výlet, při kterém jsme letos navštívili řezbáře p. Beneše v Lošticích, zakoupili „voňavé“ dobroty v prodejně tvarůžků a shlédli zajímavou výstavu v muzeu gramofonů. „Třešničkou na dortu“ pak bylo pohoštění v restauraci „U posledního mohykána“ ve Vojtěchově v originální atmosféře indiánských příběhů K. Maye z Divokého západu o indiánském náčelníku Vinnetouovi a jeho pokrevním bratrovi Old Shatterhandovi.

Také tento měsíc jsme se zúčastnili sportovních her v DpS Červenka. A i když se nám nepodařilo umístit na medailových pozicích, příjemně jsme se pobavili a zasoutěžili.

Dne 4.9.2019 nás, po prázdninové pauze, opět navštívila canisterapeutka se svými pejsky, kteří si svou přítulností získávají srdce většiny z nás.

Filmový klub nám v měsíci září nabídl komediální žánr zahraniční i domácí kinematografie. Pravidelně si také pochutnáváme na odpolední kávě a čaji.

Pravidelná denní aktivita - SDČ (soubor dopoledních činností) přináší, kromě každodenních aktualit z tisku, také spoustu zajímavostí, kuriozit z domova i ze světa, informace ze společenského a kulturního dění či o vývoji ekonomiky a hospodářství. Připomínáme si zajímavé osobnosti či významné historické události formou video prezentací, cvičíme jógu, procvičujeme motoriku, v rámci muzikoterapie posloucháme hudbu a také si zazpíváme.

O zábavu máme postaráno také v odpoledních hodinách. Hrajeme různé společenské hry, minigolf, holandský billiard, šipky, piškvorky, skládáme a tvoříme a rádi procvičujeme paměť a úsudek při luštění křížovek.


ŘÍJEN

1. 10.2019 jsme si při společném povídání připomněli svátek Mezinárodního dne seniorů a také našim seniorům k jejich svátku popřáli.

Každým rokem se v tomto měsíci zabýváme výzdobou a zkrášlením našeho domova. I tento měsíc tomu nebylo jinak. Z nasbíraných přírodních materiálů a okrasných dýní jsme s klienty nazdobili různé druhy ošatek a košíčků. Výtvarným tvořením jsme dále pokračovali při výrobě dýňového strašidýlka se soutěží ve vymýšlení jeho jména.

Jelikož byl po určitou dobu v našem domově vyhlášen zákaz návštěv, nemohl se uskutečnit Den otevřených dveří a tradiční Vinobraní. Naše aktivity jsme zaměřili na poznávání všemi smysly, a to především podle čichu a hmatu při dopoledních nebo odpoledních činnostech, ať už v budově při poznávání předmětů pohmatem nebo na terase při poznávání bylinek podle vzhledu a jejich vůně. Také došlo na zazimování mobilních truhlíků a vyhrabávání listí. Za pěkného počasí jsme chodili na vycházky a poznávali tak krásy naší přírody a okolí domova.
Náš domov navštívila paní canisterapeutka Renata se svým pejskem Bondem, který svou přítomností potěšil nás všechny.

V průběhu celého měsíce jsme do aktivit zařazovaly cvičení na židlích, pravidelné cvičení Jógy, prezentace na různá témata, paměťová cvičení, muzikoterapii, řešení kvízů aj.

Mezi naše oblíbené činnosti také patří různé skládání podle předlohy, hraní společenských her a provlékání tkaniček, kterým procvičujeme jemnou motoriku.

V tomto měsíci jsme na kulturní místnosti uspořádali oslavu narozenin našich dvou klientů, na kterou se všichni moc těšili.


LISTOPAD

V měsíci listopadu jsme si domov vyzdobili krásnými podzimními dekoracemi a také si pochutnali na dobrém svařeném vínečku s vůní skořice, hřebíčku a badyánu.

Při pravidelných aktivitách – souboru dopoledních činností se dozvídáme co je nového a zajímavého ve všech oblastech života, sledujeme prezentace z internetu, procvičujeme paměť, úsudek, hádáme hádanky, vysvětlujeme si významy úsloví a rčení, luštíme křížovky, posloucháme hudební ukázky a v rámci muzikoterapie si také zazpíváme, vytleskáváme do rytmu, hrajeme na Orffovy nástroje, procvičujeme motoriku, v rámci smyslové terapie také ochutnáme něco dobrého, pravidelně cvičíme jógu a na židlích s uzly či míčky a mnoho dalšího.

Nezapomínáme ani na naše zvířecí kamarády a pravidelně se o ně staráme a také se s nimi pomazlíme. Ať už se jedná o naše morčátka či pejsky, se kterými nás navštěvuje paní canisterapeutka.

V odpoledních hodinách si pravidelně vaříme kávu nebo čaj, společně sledujeme filmy v rámci filmového klubu nebo seriály v televizi.

V tomto měsíci jsme velmi aktivně pracovali v rámci výtvarné dílny, kde jsme vytvářeli vánoční dárkové taštičky a pyramidy, dárkové tubusy na víno, háčkovali „svetříky“- obaly na lahve, modelovali ze samoschnoucí hmoty a následně malovali magnetky, vyráběli vánoční svícny a sněhuláky a také, na první pokus, se nám velmi povedla výroba domácích mýdel s bylinkami, kořením a krásnou vůní.

S našimi výtvory a soutěžními křížovkami, které, mimochodem, velmi rádi luštíme, jsme se zapojili do soutěžního projektu „Senioři mezi námi“.

Také v tomto měsíci jsme popřáli našim klientům k jejich významným životním jubileím.

A protože se nezadržitelně blížil čas Adventu, pustili jsme se v závěru měsíce do vánoční výzdoby a také navštívili překrásnou vánoční výstavu v obci Dzbel, kde si někteří z nás také zakoupili krásné vánoční dárky.


PROSINEC

Měsíc Prosinec se nesl v duchu adventní a vánoční výzdoby. Hned na počátku měsíce jsme s našimi uživateli navštívili vánoční výstavu na zámku v Konici.

Další den trochu s menším předstihem přišel Mikuláš, Anděl a čert a donesl nám balíčky plné dobrot.

Velice pěkný vánoční koncert si pro nás 9. 12. v odpoledních hodinách připravila hudební skupina MARBO, která vytvořila příjemnou adventní atmosféru.

17. 12. přijely paní učitelky s dětmi z MŠ Konice s pásmem veselých pohádek, písniček a tanečků. Své hudební dovednosti ve zpěvu a hře na hudební nástroje předvedly žákyně a jeden žák ZUŠ, a to 18.12. V tento den proběhla také beseda s vedením Domova a našimi uživateli o změnách v r. 2020 a s přáním do nového roku. Pomáhajícím uživatelům byly předány balíčky jako poděkování za jejich práci.

Při aktivitách s uživateli jsme společně zavzpomínali na doby minulé a s nimi spjaté dodržování některých vánočních zvyků. Zpívali jsme koledy, prováděli společné výzdoby Domova. Pro pomáhající uživatele jsme připravily jako poděkování dárkové balíčky a všem uživatelům jsme předaly balíčky plné ovoce.

Jako každý měsíc jsme se scházeli v Klubu kafíčkářů, Filmovém klubu a Klubu oslavenců. Rok 2019 byl završen společným zpíváním písniček W. Matušky, J. Nedvěda a dalších známých zpěváků.