Domov pro seniory Jesenec - Volnočasové aktivity v roce 2017
Svátek má: Sbírej toner

TOPlist

Volnočasové aktivity v roce 2017

Tady Vám nabízíme malou ochutnávku toho, co nám nový rok postupně přináší:

LEDEN

    Začal nám nový rok, ve kterém se nám v oblasti zdraví příliš nedaří. Mnoho nemocných jak u nás v Domově, tak i na okrese, nás donutilo k vyhlášení zákazu návštěv pro chřipkovou epidemii - stalo se tak 4. 1.
     Díky tomu se také aktivizace konala jen v mírnějším tempu, protože nemocní potřebují zejména klid na lůžku. Přesto jsme si i přes nemoci zpestřili program například Tříkrálovou výtvarnou dílnou (foto). Odpoledne jsme se sešli a vyráběli krásné papírové tříkrálové koruny, pozpěvovali a připravovali se na jejich příchod.
    Tak jako v předešlých měsících, i v tomto jsme se věnovali klasickým činnostem, a to každé dopoledne Souboru dopoledních činností, jednou za týden cvičení jógy, každý pátek máme v programu Filmový klub atd.
    V průběhu celého měsíce jsme postupně sklidili vánoční výzdobu. Pak se také konaly pravidelné Individuálky – individuální aktivizace imobilních uživatelů na pokojích.
    19. 1. Nás poprvé v tomto roce poctila návštěvou canisterapeutka Renata Procházková se svými pejsky a my si to opět velmi užili. Tentokráte se canistarapie nesla v duchu plesové sezóny, každý obdržel jako vstupenku kravatu a byla legrace (foto).
    I v tomto měsíci jsme nezapomněli popřát našim oslavencům a to 11. 1. kdy se konal Klub oslavenců (foto) a 23. 1. kdy jsme přišli pogratulovat a předat dárkový balíček za asistence p. starosty (foto).
    Přestože jsme měsíc nezačali zrovna vesele, věříme, že jsme si smůlu již vybrali a celý zbytek roku už bude příznivější a lepší.


ÚNOR

    V tomto zimním měsíci jsem si zpestřili program tradičními pravidelnými aktivitami, jako byl např. filmový klub, klub kafíčkářů, výtvarná zimní dílna nebo také klub oslavenců, který se konal 22.2. a kde jsme si zamlsali i zazpívali (foto).
    V tomto měsíci jsme se zaměřili na společenské hry, jak by také ne, když ještě kralovala paní zima a mráz. 7. 2. jsme si tedy zahráli turnaj o ceny, soutěžilo se ve hře Holandský billiard a moc jsme si to užili (foto). Dále jsme hráli i Člověče, nezlob se, ale to už bylo jen tak pro radost - bez cen (foto).
    I v tomto měsíci jsme pravidelně cvičili senior jógu, zpívali lidové písně atp. Zkrátka snažili jsme si užít dlouhá zimní odpoledne. Koncem února se však již oteplilo a tak první odvážlivci, co nevydrželi sedět v teple Domova, vyrazili na krátké procházky. Vítali jsme jaro s úsměvem, když kolem 27. 2. vykvetly již první sněženky.
    Pejsci nás nezapomněli potěšit ani v únoru. Canisterapie s pí. Procházkovou proběhla 16. 2. Moc jsme si to užili, když jsme jim společnými silami vyrobili hračku v podobě buřtů, navíc se nám to asi povedlo, protože přítomné dvě fenečky se těch látkových buřtů nemohly nabažit (foto).


BŘEZEN

    Tento měsíc byl velmi živý a vydatný na různé akce. Každý týden se konaly v průměru dvě akce a tak jsme se opravdu nenudili a jaro přivítali v plné parádě.

    Hned na začátku března, a to 8. 3., jsme oslavili tradiční MDŽ posezením s kávou a písničkou. Na harmoniku přítomným seniorkám zahrál náš Uživatel a všechny přítomné ženy jsme obdarovali malou pozorností v podobě jarního pozdravu – narcisky. Celé odpoledne jsme si opravdu užili (foto).

    Následující den, 9. 3., jsme uspořádali výtvarnou dílnu na téma jarní kvítí – sněženky a výrobky jsme si vyzdobili jídelnu oddělení I. (foto).

    14. 3. jsme slavili narozeniny v rámci klubu oslavenců. Oslava se velmi vydařila a letošní novou tradici jsme dodrželi i v tomto měsíci a putovní koruna oslavenců se opět posunula dále (foto).

    I v tomto měsíci, konkrétně dne 16. 3., nás potěšili pejsci vedení canisterapeutkou pí. Procházkovou. Přítomné fenečky nás rozesmály doslova psími kusy, které prováděly na koberci a pak jsem si zpestřili hodinu mimo jiné také skládáním obrázků s fotkami canisterapeutických pejsků, kteří k nám střídavě jezdí (foto).

    20. 3. jsme předali dárkový balíček našemu oslavenci, kterému přišel popřát mimo jiné také starosta obce Jesenec p. Kvapil (foto).

    Následující den se konala druhá výtvarná dílna, tentokráte na téma Ostatkové masky. Hotové obrázky pak posloužily jako výzdoba společenské místnosti před Ostatkovou veselicí.

    22. 3. Jsme vyjeli na první malý výlet do Konice, kde se v parku před zámkem konalo setkání s prezidentem České republiky, Milošem Zemanem. Jela nás menší skupinka, počasí nám nepřálo, bylo velmi chladno a poprchávalo, ale nic z toho nás neodradilo a návštěvu z hradu si naši senioři užili. Účast byla čistě dobrovolná (foto).

    23. 3. se konala toužebně očekávaná taneční zábava pro „starší a pokročilé“. Letos se nesla v duchu „Šmoulí párty“. Přítomní se vystrojili do svátečního a dostali kloboučky, takže panovala veselá nálada. Tancovalo se na zprostředkovanou hudbu, kterou zajistil „DJ ZAJO“. O přestávce proběhla soutěž o ceny, takže si každý přišel na své – někdo ochutnával dobroty, někdo zpíval, jiný tancoval a veselil se. Do přípravy se zapojili všichni zaměstnanci domova a tak se akce zdařila ke spokojnosti všech přítomných. Všem sponzorům, pomocníkům, organizátorům a vystupujícím patří velké poděkování (foto).

DUBEN

    Hned na začátku měsíce, a to 3. 4., jsme se bavili ve Výtvarné dílně výrobou papírových čelenek a korun, které v budoucnu využijeme v rámci klubu tanečnic pro zpestření tanečních kostýmů (foto).

    Následující den bylo krásné teplé jarní počasí, které nás vylákalo na malou jarní procházku před Domov, ale u posezení to nezůstalo. Když bylo tak krásně, pustili jsme se do jarní výsadby petrklíčů. S tou pomáhali ti, co chtěli a mohli, ostatní se dívali, kochali sluníčkem a výhledy do krajiny nebo podávali potřebné věci. Ke každé prvosence jsme přivoněli, abychom zapojili všechny smysly. Na pomoc nám přišla i čtyřnohá mňoukající kamarádka, se kterou se všichni přítomní moc rádi pomazlili. Tento den jsme si báječně užili (foto).

    V úterý 11. 4. se u nás v Domově konala prodejní výstava Patchworku, kterou nám, jako již tradičně, přijel zprostředkovat p. Miška. Děkujeme (foto).

    Tradiční čtvrteční canisterapie nechyběla ani tento měsíc (13. 4.). Pí. Procházková se svými mazlíčky opět rozdala mnoho radosti a úsměvů nejen při canisterapii na hlavní budově, ale také při návštěvách po pokojích (foto).

    Po velikonocích (18. 4.) jsme rozdávali kousky beránků, jako malou sladkou velikonoční ochutnávku našim uživatelům. Tato sladká radost by se nemohla uskutečnit, kdyby nebylo sponzorů, kterým i touto cestou ještě jednou mnohokrát děkujeme. Beránci nám Domov nejen zkrášlili, ale následně nám také moc chutnali (foto).

    Ani v tomto měsíci jsme nezapomněli na naše oslavence (20. 4.), kterým jsme popřáli nejen mi zástupci Domova, ale také jim přišel pogratulovat p. starosta Jan Kvapil (foto).

    Závěr měsíce (27. 4.) patřil kouzlům a magii, proč? Protože se u nás v Domově konal velký čarodějnický slet pod vedením Prdelíny a jejích drahých kolegyň: Hrbelíny, nově také Okuláry a pak nesmíme zapomenout, že nám přišli vypomoci dvě mladé nové čarodějničky Šantalína a malá Agátka Saxanka I. Vařili jsme lektvar z myší a pavouků, čarovali jsme a tancovali divoký čarodějný rej! Na závěr se rozdávaly letecké průkazy, a co si kdo uvařil, to si také sněd… proběhla ochutnávka „myších ocásků a pavoučích nožiček“. Čarodějnice proletěly celým Domovem i pokoji, letěly na všem možném i nemožném (od košťat po plošinu). Takže za rok opět LETU ZDAR! (foto).

    Všem sponzorům, kteří nás v průběhu roku podporují ať již finančně nebo věcně mockrát děkujeme! Bez nich by se spousta akcí nemohla uskutečnit, a tudíž bychom nemohli i díky nim rozdávat úsměvy a radost. Děkujeme.

KVĚTEN

    Ani v tomto měsíci jsme nezaháleli a nenudili se. Májový měsíc jsme s pány na odd. II zahájili 2. 5. hrou florbal. Všichni zúčastnění si ji užili (foto).

    Nezapomněli jsme ani na naše oslavence. Gratulace a dárkový balíček bylo předáno 10. 5. (foto). Je hezké, že si třeba jen známí či rodina vzpomenou a udělají čas na své blízké - ona stačí chvilka, která nesmírně potěší. Narozeninový klub oslavenců s hostinou a posezením pak proběhl v přátelském duchu 18. 5. (foto) a protože květnových oslavenců máme mnoho, oslavy jsme rozdělili do dvou částí, kdy ta druhá proběhla 25. 5. (foto).

    Každý rok se snažíme našim uživatelům bydlení nějak zpestřit či zlepšit… ani letos tomu není jinak. Kromě jiných oprav, úprav, staveb atp. dnes vybíráme tuto. Proběhla rekonstrukce střechy na odd. III, která zakrývala terasu s posezením. Nyní je tu „nový plot“ namísto zchátralé zídky a hlavně více světla, neboť jako krytina byl použit, ke spokojenosti všech, poloprůsvitný polykarbonát (foto).

    16. 5. nás přišly potěšit svým vystoupením děti z MŠ Konice. Jejich roztomilé pásmo vedené šikovnými učitelkami nás zahřálo u srdíčka, nejedno oko se zalesklo dojetím. Na oplátku jsme si letos, jako poděkování pro děti, připravili ručně vyrobené dárkové krabičky naplněné čím jiným, než malým mlsáním (foto).

    Rádi jsme přijali pozvání na Májkovou olympiádu do CSS v Prostějově konanou 23. 5., kde jsme se s ostatními týmy pokusili zápolit o vítězství v připravených disciplínách. Program jsme si užili, i když jsme nevyhráli (foto).

ČERVEN

    Tento měsíc byl doslova nabytý zážitky a akcemi. No posuďte sami…

    Hned 2. 6. jsme se společně pustili do zvelebení okolí našeho Domova a vysadili jsme pár letniček do truhlíků. Zatím se nám dílko daří, vypadá to, že všechny květiny rostou a pokvetou k naší velké radosti (foto).

    I v tomto měsíci jsme uspořádali našim jubilantům oslavu narozenin, a to jak v rámci klubu oslavenců 22. 6. (foto), tak i na pokoji při setkání se starostou a vedoucími Domova s předáním dárkového balíčku 21. 6. (foto). Všem oslavencům srdečně gratulujeme.

    Protože počasí je nám příznivě nakloněno, uspořádali jsme si malou letní „opékačku“ v zahradě pod Kolibou dne 15.6. Tuto akci zalitou sluncem, vůní léta a pečeného kabanosu jsme si náležitě a s radostí užili (foto).

    Nejen pro naše seniory je přístupná krásná kolonáda a také nově zrekonstruované zahradní jezírko s posezením v malebném koutku pod stínem smrku vedle historické budovy zámku. Taková romantika, pohoda a klid… (foto). Nevěříte, tak se přijďte na vlastní oči přesvědčit, podívat a posedět... Jezírko je přístupné i veřejnosti.

    Dětem zápolení (školní) končí, seniorům začíná… Začíná totiž sezóna sportovních her, turnajů a soutěží. Na ty se každý rok velmi těšíme a tak ani letos jsme si nenechali ujít příležitost se některých her a soutěží zúčastnit. Co na tom, že jsme pokaždé nevyhráli, nám to nevadí. Důležitější pro nás je zážitek, legrace a dobrá nálada! Zde je malá ukázka toho, kde všude jsme se byli podívat:
- 21. 6. soutěž ve vaření guláše konaná v zahradách DS Nerudova, Prostějov (foto).
- 21. 6. sportovní hry v DS František, Náměšť na Hané, zde jsme ale zabodovali a získali jsme krásné 3. místo (foto).
- 27. 6. Proběh velký turnaj ve hře Pétanque pořádaný DS Pohoda Chválkovice, Olomouc. Příjemné odpoledne jsme si opět užili a vůbec nevadilo, že jsme nevyhráli (foto).

    Milovníci chlupatých mazlíčků si i tento měsíc přišli na své, a to 22. 6., kdy se konala pravidelná Canisterapie s pí. Procházkovou (foto).

    Kromě zábavy jsme se také věnovali důležitým formálním povinnostem, a proto jsme 27. 6. uspořádali besedu s uživateli. Kromě pravidelných informačních částí, které se týkaly jak zdravotního úseku – léků, ordinace lékaře…, tak také byli uživatelé seznámeni se základy bezpečnosti a požární ochrany, dále s programem aktivizace na nadcházející čtvrtletí. Nejdůležitější však byla část, kterou přednesla pí. ředitelka spolu se sociální pracovnicí, která se týkala dodatků ke smlouvám. Všem bylo řádně a podrobně vysvětleno, kdo potřeboval a chtěl, měl možnost i individuální konzultace (foto).

    Poslední malý výjezd a pro nás příjemný výlet jsme uskutečnili 27. 6. Byli jsme totiž pozváni Charitou Konice na odpolední setkání se seniory ve farním dvoře. Naše taneční skupina VRTI PRTI měla za úkol zpestřit toto posezení svým vystoupením. Tanečnice se úkolu zhostily pod vedením Bc. Jany Nedbalové velmi poctivě, ale zároveň s nadhledem a humorem, takže se dle reakcí publika dá usuzovat, že se vystoupení líbilo. Cílem totiž bylo vykouzlit na tvářích přítomných úsměv a dobrou náladu… vystoupení totiž začalo taneční variací na téma Slunce, seno, zástěrky a pak nastala proměna a z babiček tu rázem byly ruské carevny, jako vystřižené z pohádky Mrazík. O legraci tedy nebyla nouze. Odměnou nám byl nejen potlesk, ale také bohaté občerstvení. Za pozvání, vlídnou atmosféru a pohoštění ještě jednou moc děkujeme a těšíme se zase někdy příště na shledanou (foto).

ČERVENEC

    První prázdninový měsíc nám přinesl období, kdy trénujeme hry a soutěže, odpočíváme při procházkách a příjemném posezení, atp.

    3. 7. Jsme například utužovali naše dovednosti ve hře pétanque (foto).

    Následovalo období čerpání dovolených, našim seniorům však tento čas zpříjemnilo rozmanité posezení v různých zákoutích Domova, kde každý mohl dle libosti zrelaxovat a prohřát své klouby v horkých letních, sluncem zalitých dnech. U každého oddělení je totiž zastřešená terasa, nebo posezení ve dvorečku či v zahradě pod pergolou… (foto).

    20. 7. U nás proběhla letní canisterapie. Byla velmi pohodová, spojená se vzpomínkami na dovolenou. Bohužel v srpnu budeme mít malou pauzu a o to víc se těšíme na další setkání, které proběhne v září (foto).

    26. 7. Jsme zařadili novou hru, která všechny přítomné velmi bavila. Hráli jsme BINGO s ruletou a užili si napínavé chvíle při losování čísel a čekání na výherce (foto).

    Všem, kteří naše stránky sledují, přejeme krásné a vydařené letní dny plné pohody, dobré nálady a sluníčka tak akorát ;).

SRPEN

    Začátkem srpna (8. a 9.) jsme se věnovali našim jubilantům, popřáli a předali jsme dárkový balíček (foto) a uspořádali oslavu narozenin pro tři muže oslavence. Gratulujeme (foto).

    Rovněž 8. 8. jsme se odpoledne vydali na dvůr na sluníčko a hráli jsme hru pétanque (foto).

    V tomto měsíci jsme se zúčastnili výtvarné soutěže s názvem Domov plný života - téma znělo PLODY LÉTA (foto). Pozn.: V září jsme obdrželi poděkování za účast v soutěži, kde jsme sice nevyhráli, ale potěšila nás slova uznání.

    V horkém létě naši uživatelé rádi poseděli v chladném stínu u nově zrekonstruovaného jezírka. Toto místo se snažíme stále zvelebovat a tak jsme letos pořídili tři květináče s okrasnými rostlinami (foto).

    Nejen, že zkrášlujeme venkovní prostory, ale také ty vnitřní. Tématicky v době žní jsme si vyzdobili Domov obilím a samozřejmě zapojili do této činnosti a povídání na toto téma i naše uživatele. Ti si tak zavzpomínali na dožínky a jiné tradice spojené s tímto obdobím (foto).

    I v tomto měsíci jsme oslavovali narozeniny, a to tradičně v rámci Klubu oslavenců. Podávali se chlebíčky, vínečko na přípitek, dobrá nálada a tak jsme se veselili a zpívali.

    21. 8. proběhla další výtvarná dílna, tentokráte na téma Letní příroda. Obrázky jsme zpracovali formou koláže (použili jsme různé materiály) a pak je vystavili v kulturní místnosti (foto).

    Koncem měsíce jsme sportovali. 23.8. jsme vyjeli na hru Pétanque do DpS Tovačov a moc jsme si to užili, i když jsme nevyhráli (foto). Podruhé, a to 31. 8., jsme se vydali na sportovní hry do DS Nerudova Prostějov kam se vždy těšíme, neboť je tam dobrá atmosféra a jako hlavní cena vždy krásný dort (foto).

ZÁŘÍ

    Dětem začala škola a nám v Domově začal bohatý program, který po letním odpočívání na sluníčku přinesl mnoho nových zážitků a zábavy…
No posuďte sami:

    Hned ze začátku měsíce (7. 9.) jsme vyrazili na celodenní výlet zájezdovým autobusem. Letos jsme jeli objevovat krásy přírody - prošli jsme si Arboretum v Bílé Lhotě. Prohlídka byla velmi poutavá nejen díky výkladu průvodce, ale také díky zpestření, které nám dopřál. Mohli jsme si totiž na některé stromy a keře sáhnout, nasbírat spadlé žaludy, ovonět některé listy a květy, dokonce jsme směli z rukou odborníka ochutnat i vybrané plody… Zkrátka užívali jsme si všemi smysly a za to mnohokrát děkujeme. Před polednem jsme se přesunuli do nedalekých Loštic, a zde jsme opět nenechali naše smysly zahálet, protože na oběd se podávala voňavá loštická vyhlášená pochoutka, a tou jsou samozřejmě tvarůžky. Nám je připravili smažené a byly výborné. Pak jsme si prošli loštické náměstí a nemohli jsme se nepodívat do Tvarůžkové cukrárny a také podnikové prodejny. V nich si každý mohl zakoupit nějakou tu voňavou dobrotu i domů. Výlet se nám nachýlil ke konci a tak jsme se spokojení a plni zážitků zase v pořádku i lehce znavení vrátili, ale budeme rádi vzpomínat (foto).

    V našem Domově se nevěnujeme jenom zábavě, ale také zvelebování prostředí a tak na tento měsíc připadlo velké malování. Malíř Jiří Janků nám vymaloval hlavní chodbu odd. I celou krásně žlutou pro pozitivní myšlení. Dále vymaloval chodbu i plošiny na odd. III a ještě i jídelnu zaměstnanců (foto).

    Počasí je sice již vrtkavé, ale nás to neodradí od her a sportování, jak se totiž říká: „Pohybem ku zdraví…“. A tak, jak se praví, snažíme se i činit, proto jsme za příznivějšího počasí vyrazili ven na procházky a za nevlídného počasí, například 11. 9., jsme si zahráli naši oblíbenou hru Holandský billiard (foto). Rádi jsme také přijali pozvání na Sportovní hry do DpS Červenka, konané dne 14. 9., kde jsme k našemu překvapení a radosti vyhráli 2. místo! (foto)

    Všichni naši zaměstnanci prochází během roku různými školeními, semináři, doplňují si vzdělání a poznatky pro svou práci, tak abychom nejen postupovali v souladu s legislativou, ale také mohli jít s moderními trendy a poskytovali jsme pomoc a péči na odborné úrovni. Společně jsme se vzdělávali 13. 9. a to nejen teoreticky, ale viděli jsme i praktické ukázky a mohli jsme si je také sami vyzkoušet tak, abychom je lépe přenesli do naší každodenní praxe (foto).

    I tento měsíc proběhla 14. 9. naše oblíbená mazlící aktivita – Canisterapie. Díky veřejné finanční podpoře Statutárního města Prostějov se můžeme těšit na pí. Procházkovou a její mazlíčky i nadále (foto).

    
    Další velká a organizačně náročná akce se uskutečnila 20. 9. V tento den se konal již XII. ročník Sportovních her pořádaných DS Jesenec. Počasí bylo sice nepříznivé, ale nás nic nezaskočí, měli jsme totiž připravené hry v kulturním domě v Jesenci. Tyto krásné reprezentační prostory se všem návštěvníkům a sportovcům velmi líbili a všichni chválili tuto osvěžující změnu prostředí. Sportovního klání se zúčastnili senioři z těchto domovů: DS Tovačov, CSS Prostějov, DS Nerudova Prostějov, DpS Červenka, DpS Bohuslavice a naši senioři z DS Jesenec. Program (viz. pozvánka) byl nabytý zážitky, po malém občerstvení a zahájení her a soutěží následovalo taneční vystoupení našich senior tanečnic s názvem VRTI PRTI, které předvedly celkem 6 tanců. První série měla název Slunce seno zástěrky, následoval malý „striptýzek“, na druhou část se totiž tanečnice přímo na podiu demaskovaly a změnily v ruské carevny. Tímto vystoupením si podmanili celé přihlížející publikum, které je odměnilo potleskem, svou pochvalou nešetřil ani přítomný Bc. Pavel Smetana, který rovněž osobně pochválil vedoucí souboru Bc. Janu Nedbalovou. Pak se všichni přesunuli k obědu a už následovalo vyhlášení výsledků, kterého se ujala pí. Nedbalová a ceny si vítězové převzali z rukou ředitelky Domova pro seniory Jesenec Bc. Zuzany Bratterové, LLM a starosty obce Jesenec Jana Kvapila (foto). Celá akce se konala pod záštitou náměstka primátorky statutárního města Prostějova Bc. Pavla Smetany. Velké poděkování patří sponzorům, zejména Statutárnímu městu Prostějovu a jeho VFP, bez nichž bychom nemohli uskutečnit toto sportovní klání. Největší poděkování však patří celému kolektivu zaměstnanců, kteří pilně a neúnavně pracovali na přípravách a následně dohlíželi i na klidný průběh, starali se o soutěžící a všechno tak, aby nikomu nic nescházelo a vše se hladce a zdárně vydařilo až do konce! A za rok zase nashledanou.
          

    Po takovém výkonu, který je popsaný výše jsme potřebovali oddych, ale přesto, nebo možná právě proto, jsme naplánovali Posezení s ochutnávkou piva na 22. 9. Tím si zaměstnanci moc nevydechli, zato naši senioři si to velice pochvalovali (foto).

    Přestože se toho událo v tomto měsíci mnoho, na naše oslavence jsme nezapomněli a uspořádali jsme pro ně 22. 9. tradiční klub oslavenců, kde došlo na gratulace a zpěv písní, zkrátka posezení mezi dobrými lidmi s dobrou náladou (foto).

    Závěr měsíce patřil poděkování našim seniorkám z klubu tanečnic VRTI PRTI, které pod vedením aktivizační pracovnice Bc. Jany Nedbalová vystoupily na zmíněných sportovních hrách. Neboť to není poprvé, kdy Domov pro seniory Jesenec krásně reprezentovaly, zaslouží si za svůj výkon respekt a úctu. Proto jsme jim uspořádali malou oslavu (foto).

ŘÍJEN

    Tento měsíc jsme zahájili 3. 10. podzimní výtvarnou dílnou, ve které jsme využili plody podzimu, sušiny aj. k následné podzimní výzdobě domova (foto).

    4. 10. se v rámci 9. ročníku týdne sociálních sužeb u nás konal Den otevřených dveří (viz plakát). Připraveno bylo jak malé občerstvení, tak aktivizační pracovnice Bc. Jana Nedbalová v roli průvodkyně, která návštěvníky seznámila nejen se službou, ale také se zajímavou historií tohoto místa. Letošní zájem byl potěšující, na prohlídku totiž dorazili nejen návštěvníci zvenčí, ale zájem projevili také někteří naši uživatelé a také zaměstnanci (foto).

    Celý tento rok jsme se zaměřili na smyslovou terapii a tak jsme i v tomto měsíci zařadili nejednou aktivitu na toto téma zaměřenou. Např. jsme pro naše uživatele uspořádali ochutnávku podzimního ovoce. Ovoce bylo nakrájené a podle chuti jsme poznávali, co vlastně jíme. Dále jsme zkoumali vůni, barvu ovoce atp. Tyto ochutnávky se děly 4. 10. (foto) a 19. 10. (foto).

    Dvakrát v roce se za námi jezdí podívat p. Miška s výrobky z patchworku. Letos podruhé to bylo 6. 10. a zase s pestrou nabídkou. Akce je jako vždy pojatá jako prodejní výstava. Kdo chce, může si z vystavených věcí něco zakoupit pro svou potřebu, nebo jako dáreček (foto).

    V rámci klubu kafíčkářů posedíme u lahodného nápoje a kromě toho také využíváme různé terapeutické pomůcky a postupy. Někdy se zaměříme na zkrášlovací kůru (česání, lakování nehtů aj.), jindy skládáme puzzle a hrajeme hry a 6. 10. jsme například pracovali s terapeutickými panenkami, což se našim uživatelkám velice líbilo (foto).

    V přilehlém parku za hlavní budovou zámku se nachází krásné odpočinkové místo s grotou Panny Marie. Na jejím vzhledu se však otiskl zub času a působení počasí, možná i nenechavé ruce a tak došlo k velkému poškození. Socha měla uraženou hlavu i dlaně a celkově byla poškozená. Naštěstí se p. Zajíček, náš šikovný údržbář, pustil do takřka restaurátorské práce a nyní je socha „jako nová“. Toto místo je opět důstojné a Panna Marie zase střeží náš Domov (foto).

    18. 10. se u nás konala tradiční akce s názvem Vinobraní. Čím více přípravy vrcholily, tím více jsme se na tuto taneční zábavu těšili. Každý účastník si dle svých možností v tento den oblékl sváteční šaty a vyrazil za zábavou. V půlce tradičně vystoupily tanečnice VRTI PRTI, letos na téma Slunce seno zástěrky a Rusko. Zpívalo se, tančilo se, hodovalo se i ochutnávalo vínečko a tak není divu, že panovala dobrá nálada a všeobecná spokojenost (foto).

    Tak jako se na podzim dělají velké výlovy rybníků, tak i my jsme měli jeden menší výlov našeho jezírka. Protože se nám v něm přes léto vyskytlo dosti potěru, využili jsme této příležitosti a část těchto malých oranžových rybích krásek jsme ubytovali v našem vnitřním akváriu na odd. I. Ke spokojenosti všech jsme zjistili, že se navzájem rybky tolerují a nekoušou a tak máme nyní postaráno o krásnou podívanou (foto).

    26. 10. jsme relaxovali ve společnosti našich oblíbených čtyřnohých psích kamarádek. Opět jsem si canisterapii velice užili a dokonce zažili malé milé překvapení, to když si jeden náš uživatel přilehl k fence na koberec na zem (foto).

LISTOPAD

    2. 11. dopoledne jsme si SDČ zpestřili dušičkovým povídáním a odpoledne proběhla výtvarná a pracovní dílna na téma Dýňová strašidla. Užili jsme si legraci při tvorbě z přírodnin, které jsme si během podzimu společně nasbírali. Dílo se velmi zdařilo, posuďte sami (foto).

    6. 11. proběhla velká příprava výstavy obrazů pí. Maleninské, která je naším uživatelem a krásně maluje… kreslení a malování je jejím koníčkem (foto).

    6. 11. proběhla oslava narozenin v rámci klubu oslavenců a předání dárkového balíčku (foto).

    15. 11. proběhlo podzimní posezení u čaje – Svařák párty. Besedovalo se, pilo a panovala dobrá nálada (foto).

    21. 11. proběhlo s našimi uživateli pečení voňavých perníčků. V kulturní místnosti jsme společně vykrájeli tvary a v kuchyni nám perníčky upekli (foto). Následující den 22.11. jsme tyto perníčky ozdobili bílkovou polevou (foto). Všichni naši uživatelé následný den 23.11. po zaschnutí polevy dostali ochutnat sladké dílo, čímž jsme si již začali připomínat atmosféru, chuť a vůni vánoc (foto).
    23. 11. se konala tradiční terapie s pejsky s pí. Procházkovou, jak na kulturní místnosti, tak na pokojích imobilních uživatelů (foto).

    24. 11. - zahájení výstavy obrazů pí. Maleninské, která je jejich autorem a díky ní, jsme mohli zdi, jídelny a jiné prostory zámku vyzdobit (foto).

    24. 11. - v tento den odpoledne jsme se vydali na krátký výlet do Dzbele na krásnou vánoční výstavu, kde na nás dýchla vánoční atmosféra při prohlídce velkého množství krásných výrobků zdejších šikovných lidí. Tímto jsme zahájili adventní čas (foto).

    26., 27. 11. a v průběhu dalších dní jsme společnými silami vyzdobili Domov adventními věnci, stromečky a jinou krásnou třpytivou dekorací (foto).

PROSINEC

    Tento měsíc jsme zahájili tradiční Mikulášskou nadílkou, konanou 6. 12. Mikuláš, Čert a Anděl i tentokrát potěšili srdíčka našich uživatelů nejen v jídelnách, ale také na všech pokojích, kde rozdávali drobné mlsání (foto).

    7. 12. proběhla naše oblíbená terapie s pejsky, letos již poslední, ale my se budeme zase velmi těšit na setkání v příštím roce 2018 (foto).

    11. 12. jsme si opět udělali malý výlet na vánoční výstavu do Konice na zámek. Výstavu měli tentokrát spojenou i s výstavou afrických předmětů (foto).

    13. 12. proběhla poslední beseda s uživateli letošního roku. Toto setkání s pí. ředitelkou se neslo v duchu jak důležitých informací, tak v duchu přání k vánocům (foto).

    13. 12. proběhl také poslední klub oslavenců, ve kterém pomyslně naposledy kolovala koruna oslavenců (foto).

    14. 12. jsme si užili vánoční koncert hudební skupiny MARBO. Tato dvojice je u nás velice oblíbená, vždy rozdá plno dojetí a laskavého úsměvu, který zahřeje na duši – Děkujeme;) (foto).

    19. 12. naše srdéčka pro změnu potěšily a rozněžnily děti a pí. učitelky z MŠ Konice. Jejich vystoupení bylo krásné a tímto jim velice děkujeme foto).

    Poslední kulturně vánoční vystoupení před Štědrým dnem se konalo ve středu 20. 12. odpoledne. To nám přišla zpívat děvčata ze ZUŠ z Prostějova v doprovodu svých pedagogů. Nejlepší část nás čekala na koci programu, jednak se během písní někteří senioři neudrželi a začalo se i tancovat a jinak nás velice potěšila hra na harmoniku p. učitele, kterého jsme doprovodili společným zpěvem (foto).

    Na závěr roku jsme 27. 12. poděkovali našim uživatelům za jejich výpomoc při drobných pracech kolem chodu Domova (foto) (např. okování kytiček, úklid nádobí či prádla aj.). Jednak je to pro ně pracovní terapie, a pak také se upevňují vztahy mezi uživateli a zaměstnanci, lépe se zvyká na nové prostředí atd. Slovy jednoho z nich: „Co bych seděl, když ještě něco můžu - pomůžu, je mi pak lépe na světě“… se s vámi loučím a přeji Vám, kteří tyto řádky čtete, ať ten přicházející rok 2018 máte hodně pozitivního myšlení, aby Vám bylo také „lépe na světě“. ;) Bc. Jana Nedbalová a kolektiv.