Domov pro seniory Jesenec - Volnočasové aktivity v roce 2015
Svátek má: Sbírej toner

TOPlist

Volnočasové aktivity v roce 2015

Ochutnávka z našich volnočasových aktivit:

LEDEN

Nový rok jsme již zahájili a tady Vám přinášíme drobné úryvky z toho, co nám leden přinesl:
     V tomto měsíci jsme slavnostně otevřeli nově zrekonstruovanou Solnou jeskyni (foto), která dostala kabátek v provensálském stylu. Rekonstrukce sice probíhala již loni, po celý prosinec, ale pro naše Uživatele byla zprovozněna/otevřena od 2. ledna. Všichni si proměnu z ošumtělé a šedé místnosti pochvalovali. Nyní se sami můžete podívat na pár fotografií, jak se nám to podařilo. Je zde možnost pustit si relaxační hudbu, zapnout vodní fontánku, nebo využít pravidelné služby naší rehabilitační pracovnice, která zde má také své přístroje a zázemí.
     I v novém roce na nás nezapomněla naše usměvavá canisterapeutka a přišla nás rozveselit a potěšit 22. 1. i se svými mazlíčky. Všem se setkání moc líbilo, zvláště když jsme si mohli vyzkoušet s pejsky různé psí hry (foto).
     Následující den, tedy 23. 1., patřil oslavě narozenin. Ty slavil náš dlouholetý Uživatel, který se mimo jiné v létě velice rád a s citem stará o rostlinky ve skleníku a na zahrádce. Přišel mu pogratulovat i starosta obce Jesenec p. Kvail a pak zástupci z řad Domova (např. sociální pracovnice a jiní) (foto).
     A protože máme zimní měsíc, tak tady Vám nabízíme ochutnávku toho, jak „paní Zima čaruje“ (foto). Krásná sněhová nadílka pokryla zámek i přilehlé prostory. Sice pohyb po venku je stížený, ale za oknem je to na pohled nádherná sněhová nadílka… (viz foto).

ÚNOR
24. 2. jsme uspořádali v rámci Klubu oslavenců (foto) narozeninovou oslavu. Zazpívali jsme si lidové písně, snědli dobroty, všichni si oslavu dobře užili.
26. 2. Nás opět poctila svou přítomností canisterapeutka i se svými mazlíčky. Je to pro nás vždy radostné dopoledne strávené s milými chlupatými přítulníky, kteří navíc opravdu občas dělají doslova psí kusy (foto).
     Jinak se celý tento zimní měsíc nesl v duchu našich pravidelných činností, jako jen např.: páteční Filmový klub, cvičení paměti při různých hrách nebo také rukodělné dílny, do kterých nově postupně zařazujeme techniku zvanou Enkaustika.

BŘEZEN
9. 3. Oslava MDŽ (foto) - u příležitosti oslavy Mezinárodního dne žen nás navštívily děti ze ZŠ Ptení, které si připravili hezké pásmo písniček a básní, navíc se našim seniorkám a seniorům velmi líbily dvě děvčata, které byly převlečeny v krásných krojích. Dříve byl sice tradiční dáreček pro ženu červený karafiát, my jsme ale letos zvolili krásné žluté posly jara a obdarovali jsme každou ženu narciskou.
17. 3. Oslava narozenin - i tento měsíc jsme měli důvod k oslavě a také jsme si jej nenechali ujít a pěkně jsme si odpoledne užili.
20. 3. Ostatková veselice (foto) - na tento den se těšíme už od zimy. Přišla jarní veselice, letos se nám opravdu vydařila, protože panovala opravdu velmi veselá dobrá nálada, kterou podpořili zaměstnankyně tím, že se převlékly do různých kostýmu a na parketě se pak děly věci… (viz foto). Naši Uživatelé se opravdu nasmáli, dobře se pobavili nejen při tanci a hudbě z reprodukce tradiční kapely Tóny, ale také se nechali rádi pohostit, zazpívali si písně, no a přesně v půli zábavy přišlo zpestření v podobě orientálních senior-tanečnic ze skupiny VRTI PRTI! V legraci se tak pokračovalo a až nás přemohla únava, tak jsme vše v podvečer uklidili a šli si rádi odpočinout. Nic nám však nezabrání v tom, abychom se těšili již na další takovou akci - co nám asi přinese podzimní Vinobraní…?
26. 3. Canisterapie - opět v našem Domově proběhla naše velmi oblíbená terapie s pejsky.
     Mimo tyto akce se konaly i ty pravidelné, nyní nás nadchlo čtvrteční Čtení na pokračování z knihy Pověsti Terezského údolí.

DUBEN
Duben jsme zahájili jarní tématikou…
1. 4. se konala výtvarná dílna s tématem „velikonoční kuře“. Uživatelé se při tvorbě pobavili a měli rodost z výsledných výrobků, kterými jsme pak společně vyzdobili prostory našeho Domova.
2. 4. Beránkování (foto), které se neslo v duchu veselých vzpomínek na svátky jara. K tomuto posezení jsme si rozkrájeli beránky, kteří nám posloužili také jako dekorativní jedlá výzdoba. Poseděli jsme na jednotlivých odděleních s kávou. Naši uživatelé mají tuto aktivitu velice rádi a my tímto společně děkujeme našemu sponzorovi, který nám již několikátý rok poskytuje krásné a chutné beránky (jedná se i o tvorbu velmi šikovných dětí). Ještě jednou velice DĚKUJEME.
17. 4. Oslava narozenin (foto) - v rámci klubu oslavenců jsme uspořádali posezení s občerstvením pro tři naše oslavence. Hostina byla bohatá a zábava veliká;).
29. 4. Slet čarodějnic (foto)
Na konci měsíce nás opět poctily svou návštěvou věhlasné čarodějnice, konal se totiž další ročník Sletu čarodějnic a černokněžníků. Společným úsilím jsme vyrobili lektvar, který následně každý ochutnal. Dále byli všichni přítomní přezkoušeni v leteckých dovednostech a akrobacii s koštětem. Na závěr akce samozřejmě nesměl chybět divoký filipojakubský tanec kolem ohně. Takže za rok opět s heslem LETU ZDAR!

KVĚTEN
12. 5. Canisterapie s Lejdy - „Máme rádi zvířata“. V tomto duchu se nesou naše terapie se zvířátky. 12.5. Jsme jeden takový hezký den s fenkou Lejdy opět zažili. Viz. (foto).
13. 5. Vystoupení MŠ Konice ke Svátku matek (foto) - hned následující den 13.5. rozdávaly úsměvy ti nejmenší těm nejstarším – děti z MŠ z Konice si spolu s p. učitelkami připravily hezké vystoupení jako dáreček a přání k svátku matek. Jako bonus dostaly naše seniorky od dětí ručně natrhané kytičky různých jarních květin, takže opět jsme díky dětem zažili silné emoce radosti, potěšení až dojetí, proto za hezkou a letitou spolupráci této školce velice děkujeme.
21. 5. Májková olympiáda a májková slavnost v Centru sociálních služeb Prostějov, p. o. (foto) - další velká událost se konala 21.5. V tento den jsme se zúčastnili sportovních her v Centru sociálních služeb v Prostějově, které měli nazvané Májková olympiáda. Naše družstvo zabojovalo a neodešlo s prázdnou. Odneslo si krásné 3. místo a dárkový balík. Sláva vítězům, čest poraženým, už se totiž těšíme na další ročník;).
22. 5. Opékání (foto) - na sportovní úspěchy jsme hezky navázali zahradním posezením pod novou pergolou a propojili to i s oblíbeným opékáním kabanosu. Účast byla hojná, nálada veselá.
26. 5. Klub oslavenců (foto) - i v tomto měsíci jsme uspořádali v rámci klubu oslavenců narozeninové posezení. Oslavovali dva uživatelé a velice si tento den užili, také proto, že je poctil svou návštěvou i starosta obce Jan Kvapil.
27. 5. Novou pergolu jsme si i pojmenovali názvem Koliba. Toto pojmenování vymysleli sami uživatelé a zhotovil jej náš velmi šikovný údržbář/vedoucí provozního úseku.
28. 5. Canisterapie (foto) - koncem měsíce jsme se opět potěšili s chlupatými mazlíčky pí. Procházkové. Dokonce jsme si spolu s pejsky vyzkoušeli i nějaké ty smyslové hrátky a to díky různým pomůckám. Největším hitem dne ale bylo asi povídání a poznání dalšího tvorečka, a to šneka afrického, kterého si každý mohl vzít do ruky a z blízka si jej každý kdo chtěl, mohl prohlédnout, dozvěděli jsem se co žere, atp.
V tento den jsme ještě zaznamenali jednu drobnou událost. Drobná pro naše uživatele, nikoli však pro naše finance, ale troufáme si odhadnout, že dílko se zdařilo. Námi oslovený odborník osázel prostor u chodníku vedoucího k již zmiňované Kolibě. Až se rododendron rozroste, bude zde příjemné zákoutí k odpočinku.

ČERVEN
5. 6. Návštěva Jiřího Krampola (foto) - prožívali jsme takové malé rozechvění, protože náš domov navštívil herec, moderátor, dabér a sportovec Jiří Krampol. Beseda se konala v hlavní jídelně, která slouží také jako kulturní místnost. Pan Krampol byl usměvavý, vtipný, na položené dotazy ochotně odpovídal, přidal i vtipné vzpomínky na natáčení a v závěru se s námi na památku nechal vyfotografovat. Celé odpoledne jsme si všichni moc užili. Ke vzpomínce na dnešní den nám pak poslouží vlastnoručně podepsané fotografie s jeho podobenkou, kterou našim uživatelům rozdal.
10. 6. X. Sportovní hry (foto) - v tento den jsme pořádali jubilejní X. ročník Sportovních her. Dopoledne jsme prožívali tradičně v duchu her, pohybu dovedností, netradičně šikovně nám v tom však vypomáhaly děti ze ZŠ Ptení. Po skončení her nám zpestřily také program a děvčata oblečená v kroji zazpívala a zatancovala lidovky. Po obědě proběhla v našem Domově pro zájemce a návštěvníky malá komentovaná prohlídka zařízení a již následoval další program, a to vystoupení naší senior taneční skupiny z řad uživatelů, pod vedením p. Nedbalové, s názvem VRTI PRTI. Při tomto tanci se všichni náležitě pobavili a v závěru se nechali strhnout atmosférou a zatancovali si se skupinou. Pak už následovalo vyhlášení výsledků, předání cen a kdo měl ještě chuť, mohl se zúčastnit odpoledního opékání a posezení v Kolibě v zahradě. Celkový dojem z akce pro všechny byl velmi dobrý, ohlasy jsme měli také pochvalné a tak už nyní přemýšlíme, co si vymyslíme na příště.
16. 6. Výstava patchworku (foto) - v tento den si mohli naši uživatelé zakoupit na prodejní výstavě patchworku od p. Mišky výrobky pro radost, jako dáreček, nebo pro denní potřebu. Tato výstava je oblíbená i mezi zaměstnanci. Ono už se jen podívat na krásné věci a obdivovat šikovnost českých rukou je také potěšující.
17. 6. Gulášení (foto) - náš tým vyrazil na tuto soutěž s názvem Gulášení. Konala se v Prostějově v DD Nerudova a jednalo se o klání „mistrů kuchařů“ z řad uživatelů, každý tým dostal materiál a měl ve stanoveném čase uvařit nejlepší guláš, jaký umí. Porota pak ochutnala a ocenila vítěze.
23. 6. Klub oslavenců (foto) - i v tomto měsíci jsme uspořádali v rámci klubu oslavenců sešlost na počest našich jubilantů.
30. 6. - nejen závěr měsíce patřil hrám a odpolednímu posezení na terase se zájmovými činnostmi. Snažíme se totiž využít každého krásného dne se sluníčkem a podporovat tak v sobě a druhých dobrou náladu.

ČERVENEC
3. 7. Klub oslavenců - hned na začátek nového měsíce nám připadla milá povinnost pogratulovat dalšímu oslavenci.
     Celý tento měsíc se snažíme i přes velká horka a čerpání dovolených prožít ve zdraví a s úsměvem. Ovšem činnosti jsme přizpůsobili počasí a tak jsme spíše ve stínu, zpíváme si, povídáme a čteme. Zkrátka vyhledáváme klidnější zájmové aktivity. Jako příklad může sloužit výpis činností z jednoho takového letního dne: dopoledne: Soubor dopoledních činností + debata na téma Hygiena/pocení/obezita, poklízení rybiček a morčátek.
      odpoledne: vaření kávy na pokojích, individuální zájmové činnosti, Filmový klub – promítána byla tématicky laděná komedie Slunce, seno a pár facek.
     Další činností, která nám trošku zpříjemnila horké dny, byla výtvarná činnost, v níž jsme si společnými silami vyrobili vějíře. Pochvala patří naší pracovnici, v odpoledním horku byly neocenitelnou příjemnou pomůckou.
     V tomto měsíci jsme zaznamenali i jednu smutnou událost. Smutná byla pro všechny příznivce zvířátek, protože se nám do králičího nebe odebrala naše oblíbená králičí kamarádka Berta. Dlouho jsme však netruchlili, protože když něco končí, tak něco jiného zas začíná a tak jsme dne 28. 7. do našeho Domova přivítali dva morčecí kluky. Srdce uživatelů si fešáci hned získali, jeden dostal jméno podle kalendáře VIKY a druhý, dle vzhledu dlouhé kštice, PANKY (foto).
30. 7. Canisterapie - v půlce prázdnin v závěru měsíce nás opět potěšila naše oblíbená canisterapeutka se svými mazlíčky. Zde snad není třeba dlouhých komentářů, fotky řeknou více.

SRPEN
18. 8. i přes spalující horka nás hravá nálada neopouští. V dnešní den jsem se sešli a užili si hry s míčky (foto).
19. 8. jsme opět vyrazili za sportem, tentokráte do DS Tovačov na hry Petanque (foto). V tento den nám nepřálo jak počasí, musela být realizována suchá varianta a to poprvé za dobu několika let konání, tak ani štěstí nám nepřálo, protože jsme s rozdílem jednoho jediného bodu skončili bramboroví = na čtvrtém místě. Nám to ale náladu nepokazilo, my se totiž nedáme;).
21. 8. takto se naši fešní kluci z říše čtyřnohých kamarádů zabydleli. Velmi rádi je společně čistíme, poklízíme a pozorujeme. Občas si s nimi někteří popovídají. Je to naše společná starost i radost.
Celý tento měsíc se nese v duchu sportu a tak i v dnešní den 26. 8. jsme vyrazili za novými zážitky do DS v Bohuslavicích (foto). Zde se konala Olympiáda, byl zapálen slavnostní oheň a pak už se družstva rozešla bojovat o medaile. Ti co nevyhráli, dostali alespoň cenu útěchy.
27. 8. jsme zase s jiným týmem vyrazili za sportovním dobrodružstvím do DD Nerudova v Prostějově (foto).

ZÁŘÍ
2. 9. jsme se bavily hodinou tance v klubovně ergoterapie. Na rytmickou hudbu nacvičujeme různé choreografie a je vždy velmi veselo.
3. 9. jsme celý den věnovali terapii se zvířátky. Dopoledne nás přijela potěšit p. Procházková se svými ochočenými mazlíčky (foto). Odpoledne jsme společně poklízeli a čistili klec morčátkům a při této příležitosti se s nimi také pomazlili a vyčesali kožíšky.
9. 9. jsme se vydali na sportovní hry do DD Červenka (foto). Sice jsme nevyhráli, ale užili jsme si zajímavý den.
10. 9. se konalo posezení na terase se všemi, kteří nás reprezentovali v různých sportovních turnajích během celého roku. Poděkovali jsme jim za snahu a píli a slavnostně ukončili sportovní sezonu u sklenky vínečka (foto).
22. 9. Výlet do Moravské Třebové
Byl to pro mnohé velký den. Vydali jsme se totiž na plánovaný a toužebně očekávaný celodenní výlet, letos do renesančního města Moravská Třebová. Zde jsme nejprve navštívili krásný zámek a jeho expozice selského bydlení a dále klasickou prohlídkovou trasu. Následovala krátká komentovaná prohlídka historického náměstí, a pak už zasloužený a výborný oběd v restauraci Třebovanka na Cihlářově ulici. Až jsme si odpočinuli a posilnili se jídlem na další zážitky, vydali jsme se k muzeu, kde se nachází ojedinělé památky cestovatele L. V. Holzmaistera, ale nejvíce nás zajímala a také nejvíce se nám líbila egyptská princezna Herret. Závěr výletu patřil mlsání, poseděli jsme v Laskávárně u dobré kávy a zákusku, nakoupili suvenýry a spokojení se vydali zase zpět do Domova. Výlet byl velmi hezký a budeme dlouho vzpomínat a také spřádat plány zase na příště.
23. 9. Sportovní hry v Domově seniorů Pohoda Chválkovice
24. 9. jsme opět oslavovali v rámci klubu oslavenců narozeniny jedné naší uživatelky. Popřát přišli všichni, kteří se s ní přátelí. Nejvíce dojemné přání však měl její kamarád. Jsou důkazem, že přátelství a láska kvetou opravdu v každém věku (foto).
25. 9. jsme měli tradiční posezení u kávy, u kterého občas stihneme i zajímavé věci, zájmové činnosti, výtvarné činnosti a také opět hodinu tance, při které je vždy velká legrace (foto).
29. 9. konec měsíce patřil i ukončení zahradnické sezony. Poslední práce na zahrádce, poslední okopávání a úklid pomůcek jsme si užili i přes nevlídné počasí. Teď bude zahrada spát a my se budeme těšit na další sezonu. (foto).

ŘÍJEN
1. 10.Tento měsíc jsme zahájili vesele, oslavou jubilantů. Společné posezení v rámci klubu oslavenců bylo příjemné a už se těšíme na další.;) (foto).
6. 10. Podzimní výzdoba - v měsíci říjnu jsme se věnovali využití podzimních darů pro zkrášlení našeho domova a společných prostor. (foto).
7. 10. Den otevřených dveří (foto) - pro návštěvníky a turisty bylo připraveno malé pohoštění a především čaj a káva jako teplý nápoj v tomto nevlídném počasí. Po ověžení se pak skupinky vydaly s průvodkyní p. Nedbalovou na komentovanou prohlídku zámku, při které mohli návštěvníci vidět, jak se domov postupně modernizuje – mění – a jak se žije nynějším obyvatelům. Věříme, že příští rok budeme moci přivítat více návštěvníků. Už se na Vás těšíme – kolektiv zaměstnanců a klientů.
8. 10. Canisterapie (foto) – opět nás potěšila svou návštěvou canisterapeutka Renata Procházková, která přivezla už oblíbené psí mazlíčky – Halifaxu Very Mery čili Foxinku, což je mladá krásná pudlice královská a pak také fenku Bernského salašnického psa jménem Pegynka.
16. 10. Prodejní výstava patchworku (foto) – je již tradiční podzimní výstava. Opět přijel p. Miška s výrobky své ženy. Všechny pěkné věci se daly nejen obdivovat, ale také zakoupit, např. jako dáreček pro potěšení nebo již jako vánoční dárek pro blízké.
30. 10. Vinobraní (foto) bylo poslední a netrpělivě očekávanou největší akcí tohoto měsíce. Tato taneční zábava pro starší a pokročilé i pro personál je velmi oblíbená. Opět přijela zahrát k poslechu i k tanci známá kapela Tóny v čele s p. Vymětalem. Občerstvení také všem chutnalo a zábava se podařila. Že se někdo pohybuje na vozíčku, tu není překážkou ani pro to, aby si zatancoval (dle svých možností)… Přestávku pak vyplnili svým vystoupením zde již zavedené tanečnice skupiny VRTI PRTI. Předvedly tři nové skladby a opět měly úspěch, neb se všichni zasmáli a tleskali. Už nyní se těšíme na další tancovačku, která se bude konat někdy na přelomu února a března.

LISTOPAD
1. 11. V listopadovém měsíci jsme se zahřívali domácím punčem. Ten uvařili děvčata ze sociálního úseku u kuchařek a podával se při odpoledním posezení. K poslechu jsme si pustili písničky a bylo nám i v sychravém počasí dobře (foto).
3. 11. Následoval tradiční malý výlet do Konice na zámek, kde se konala opět Vánoční výstava. I my jsme přispěli svými výrobky a tak jsme se přijeli podívat i na dílka ostatních, načerpat inspiraci nebo zakoupit malý dáreček na blížící se Vánoce. Spolupráce s místními pracovnicemi je letitá a dobrá, za to děkujeme (foto).
8. 11. Poslední větší událostí tohoto měsíce bylo první hudební předvánoční vystoupení. Přijeli nám mile zpestřit odpoledne dva umělci DUO MARBO. Koncert se všem přítomným velmi líbil, také proto, že velmi libý zpěv byl hezky proložen i mluveným slovem právě o nadcházejících zvycích. (foto).

PROSINEC
Vánoční čas už je v plném proudu. Za tři týdny, které zbývají do Štědrého dne, se u nás uskutečnilo vždy mnoho akcí a letos tomu nebylo jinak. Zde je malá ochutnávka toho, co nám advent přinesl:
7. 12. Proběhla v našem Domově tradiční a očekávaná Mikulášská nadílka. Někteří zarecitovali báseň, jiní si spolu se svatou trojicí zazpívali koledu a na závěr byli samozřejmě všichni obdarováni balíčkem. Dostalo se i na naše nemocné a imobilní uživatele, protože ty navštívila svatá trojice na pokoji.
10. 12. Canisterapie (foto) - ani ve vánoční čas na nás nezapomněla p. Procházková se svými mazlíčky a letos tedy naposledy nás přijela potěšit. Za spolupráci a radost, kterou nám rozdali, moc děkujeme a budeme se těšit na další setkání už v tom roce novém.
14. 12. v tento den jsme se odpoledne s chutí pustili do zdobení vánočních perníčků, a aby nám šlo dílo lépe od ruky, poslouchali jsme u toho koledy. Hotové perníčky jsme další dny roznášeli po pokojích tak, aby každý zakusil, jak chutnají medové Vánoce (foto).
15. 12. v odpoledních hodinách jsme se sešli na další kulturní akci, tentokráte to bylo vánoční vystoupení připravené dětmi ze ZŠ Ptení. Děti se rozmístily po celé kulturní místnosti mezi naše klienty a spolu s nimi si zazpívali pásmo vánočních písní završené hrou na harmoniku. Děkujeme (foto).
17. 12. v tomto týdnu jsme si dále mohli vychutnat vánoční pěvecké vystoupení dětí ze ZUŠ Prostějov. Jejich hudební výkony nás úplně dojaly a na závěr jsme je odměnili velkým potleskem. Toto vystoupení patří také již mezi adventní stálice u nás v domově a dá se říci, že je to vždy krásný požitek, téměř jako na koncertě. Velmi děkujeme obětavým kantorům za jejich práci s dětmi i za to, že si na nás každým rokem vzpomenou (foto).
18. 12. opět přijely potěšit srdíčka našich uživatelů děti z Mateřské školy z Konice. Svou vánoční besídkou potěšily všechny přítomné, toto vystoupení je rovněž tradiční, spolupráce s p. učitelkami je totiž dlouholetá. Velmi děkujeme za obětavost a šikovné každoroční vedení budoucích prvňáčků, kteří potěší už jen tím, že se na ně hezky dívá, natož když takové dítko i velmi mile zazpívá (foto).
21. 12. v tento den se sešlo několik uživatelů se zástupci Domova (pí. ředitelka, vrchní sestra, sociální pracovnice a aktivizační pracovnice). Důvod byl jednoduchý, jednalo se o symbolické poděkování za pomoc a ochotu se podílet na činnostech, které zlepšují nejen prostředí domova, ale také chod domova. Tito uživatelé byli potěšeni a přislíbili, že budou ve svých činnostech dále pokračovat, pokud jim bude sloužit ještě zdravíčko. My jsme rádi, že se ještě cítí užiteční.
22. 12. poslední adventní překrásné hudební vystoupení se uskutečnilo dva dny před Štědrým dnem. Přijeli k nám Olomoučtí trubači. Chlapi šikovní, pohlední a nadaní potěšili opravdu každého svým hudebním talentem. Představili nám jednotlivé dechové nástroje, provedli mluveným slovem písněmi, které se lišili délkou i stářím. Toto vystoupení nás až dojalo a jsme za ně velmi vděční, protože pánové nechtěli žádný honorář, jen nám chtěli rozdat radost. Velmi milé – děkujeme (foto).
31. 12. Silvestrovský den – celý tento den se nesl v duchu dobré rozverné nálady. Již při dopolední besedě jsme společně vyrobili několik talířů jednohubek a chlebíčků na večerní posezení u veselých pořadů v televizi.
Závěr roku je totiž už na spadnutí a tak i my si ho chceme užít a doufáme, že i ten rok budoucí přinese opět spoustu nových hezkých zážitků a mnoho dobrého pro všechny v Domově i pro všechny, kteří čtou tyto řádky a jsou s Domovem nějak spjatí.